Teorie o kaloriích na mnohé působí poněkud zmateně. Většina z nás měla a mnozí stále mají za to, že jsou klíčem ke ztrátě váhy a s tím spojeného udržení optimálního zdraví (proto jsou také uváděny na štítcích potravin). Proč ale odborníci na výživu doporučují konzumaci vysoce kalorických potravin, jako je například avokádo či kokosový olej? Kde je tedy pravda?
Měli bychom počítat kalorie? Pokud ne, na co bychom si tedy měli dávat pozor?
Ano, kalorie hrají svou roli!
„Kalorie jsou coby naše primární metabolické dráhy zaměřené na to, aby reagovaly na období kalorické deprivace (nedostává se nám jich v dostatečné míře), kdy tělu napomáhají udržet optimální zdraví,“ konstatuje renomovaný kardiolog Joel Kahn. „Nadbytek kalorií aktivaci těchto reparativních odpovědí brání. Naopak snižování kalorií několik dní po sobě, na čemž je postavená většina diet, uvolňuje energii, zlepšuje metabolismus a vede k optimální hmotnosti. Já osobně jím jen dvě jídla denně.“
Názory na kalorie se různí. Někteří odborníci tvrdí, že na nich nezáleží, jiní zas toto tvrzní vyvrací.
Nebo na kaloriích nezáleží?
„Musíme se zbavit představy, že kalorie jsou nejdůležitějším faktorem při výběru potravin,“ oponuje expertka na zdraví žen Jolene Brighten. „Je to příliš zjednodušující pohled, který nezohledňuje nutriční kvalitu jídla. Často vidíme, že potraviny uváděné jako nízkokalorické, jsou ve skutečnosti bez živin a mnohdy velmi zánětlivé. Ve své praxi se setkávám se spoustou žen, které se po dlouhá léta potýkají s hlídáním své váhy tím, že honí kalorický mýtus. Když se soustředíme na celé potraviny, například v rámci nízkozánětlivé diety, která není postavená na kaloriích a která poskytuje řadu živin, zápas o váhu skončí. Ženy zjistí, že se cítí energičtější, zlepší se jim nálada a zvýší se jim sebevědomí i v souvislosti s jídlem, které jedí.“
V hlavní roli metabolismus
„Na kaloriích opravdu nezáleží. Máme za sebou celou dekádu stravování založeného na snížení příjmu tuků, které mají nejvíce kalorií na porci, což vedlo k dietám s vysokým obsahem sacharidů, které přispěly k mnoha chronickým potížím, jako jsou srdeční onemocnění, hormonální nerovnováha, ale i rakovina,“ říká Serena Goldstein, která se specializuje na hormonální přírodní léčbu. „Kalorie také tělo odlišně využívá v závislosti na metabolismu člověka a práci, kterou vykonává. Pokud jsou lidé hodinu či dvě po jídle hladoví, je důležité podívat se na množství bílkovin, tuků a vlákniny v potravě, které pomáhají udržet sytost a rovnováhu hladiny cukru v krvi. Pokud je hmotnost problémem i po úpravě stravy, je na místě vyšetření střev, genetiky metabolismu, štítné žlázy či pohlavních hormonů.“
Jde o „správné kalorie“
„Kalorie nehrají roli, pokud přijímáte ty správné kalorie,“ připojuje se Elizabeth Boham, lékařka a ředitelka The Ultra Wellness Center. „Zpracované sacharidy a cukry se rychle vstřebávají do těla a mohou způsobit zvýšený hlad a zvýšení hmotnosti kolem břicha. Celá nezpracovaná jídla plná vlákniny, zdravých tuků a bílkovin vás zasytí do té míry, že se nemusíte soustředit na počítání kalorií.“
Poslouchejte, co tělo potřebuje
„S kaloriemi to není tak snadné, jak to na první pohled vypadá. Je hodně faktorů, které ovlivňují, kolik kalorií pravděpodobně přijmeme a spálíme,“ podotýká holistická psychiatrička na wellness klinice Ellen Vora. „Metabolismus, distribuce tuku a hmotnost jsou ovlivněny stresem, hormony, střevní flórou, chováním inzulínu, spánkem, fyzickou aktivitou, výživovým stavem a mnoha dalšími faktory. Samotnou hmotnost rozhodně neurčuje jednoduchá rovnice. Je to vícefaktorová síť vlivů. Já osobně při výběru své stravy kalorie zcela ignoruji. Místo toho věnuji pozornost přidaným chemickým látkám, výživovým hodnotám a jednoduše intuitivně poslouchám, co mé tělo v daném okamžiku potřebuje.“
Důležitější je kvalita potravin
„K dosažení a udržení zdravé hmotnosti by příjem kalorií měl být vyvážen fyzickou aktivitou, protože obezita je spojena se zvýšeným výskytem nejčastějších onemocnění včetně cukrovky, hypertenze, srdečních příhod, rakoviny a předčasné smrti,“ upozorňuje zakladatel společnosti Parsley Health Robin Berzin. „Stejně důležitý (ne-li více) jako počet kalorií, které konzumujeme, je ale nutriční obsah našeho jídla.
Abychom mohli optimalizovat fyziologii na celulární úrovni i na úrovni celé osoby a optimalizovat celkové zdraví, musí být potraviny, které jíme, bohaté na živiny. Pro každou přijatou kalorii je tedy důležitá vysoká hladina vitamínů, minerálů, bílkovin, vyvážená hladina tuků a sacharidů, antioxidantů a protizánětlivých fytonutrientů. Jinými slovy, kvalita potravin je stejně, nebo dokonce ještě důležitější než jejich množství.“
foto: Shutterstock, zdroj: Mind Body Green