fbpx

Zveřejněno: 14. 3. 2017

Věděli jste, že nemocným a tělesně postiženým lidem soud dříve nařizoval, aby pracovali v královských palácových zahradách, protože bylo prokázáno, že obklopení florou odbourává stres i pocit úzkosti? Nyní, po stovkách let, oprašuje zahradní terapie svou slávu.

Mnoho lidí nachází kýženou oázu klidu v dnešní zrychlené době právě na vlastní zahrádce. Je prokázáno, že při přímém kontaktu s přírodou u člověka dochází k odbourání stresu a pocitů úzkosti. Navíc se zlepšuje naše schopnost se soustředit. Dalším blahodárným účinkem pro lidské zdraví je snižování krevního tlaku.

shutterstock 131937623 1

V poslední době je zahradní terapie oblíbenou aktivitou v domovech pro seniory. Lidi v pokročilém věku udržuje a rozvíjí jak po duševní, tak fyzické stránce„Pro klienty je důležitý kontakt s přírodou, práce s různými materiály (půda, kámen, šišky, mech atd.) a také s vůněmi. Tím je podporováno jejich smyslové vnímání,“ řekla aktivizační pracovnice Lenka Rampová. Kontakt s rostlinami pomáhá aktivovat paměť, kreativní myšlení a pozornost. Práce na zahradě vylepšuje jemnou motoriku, svalovou sílu a zároveň povzbuzuje všechny smysly.

„Pro klienty je také důležité, že výpěstky ze zahrady se potom mohou dále zpracovávat. Je proto dobré pěstovat vedle květin i užitkové rostliny, jako jsou např. rajčata, hrášek, papriky nebo právě bylinky. V tvořivých dílnách potom klienti šijí pytlíčky a plní je bylinkami,“ říká paní Lenka a dodává, že terapii lze přizpůsobit i lidem, kteří jsou nepohybliví. Terapii můžeme provádět i individuálně na pokojích. K tomu máme k dispozici mobilní zahrádku. Individuální myšlenková očista je vhodná pro imobilní klienty, kteří nemají možnost navštívit naši zahrádku v domově.“

 

shutterstock 384426322
Zahrada jako lék frustrovaných?

„Terapeutické zahrady“ se budují také u nemocnic, léčeben a zařízení pro lidi s hendikepem. Své místo nacházejí i u škol nebo u věznic. Práce na zahradě umožňuje totiž i řízenou ventilaci frustrace a agresivity. Tento druh rozjímání se hodí i pro mentálně postižené, dále pro lidi, kteří mají nějakou z forem smyslového nebo fyzického postižení.  I v případě duševně nemocných lidí byly prokázány příznivé výsledky, a proto se tato metoda nyní používá v běžné praxi.

Zajímá vás kurz zahradní terapie? Není nic jednoduššího, než se zúčastnit. Například Mendelova univerzita v Brně ve spolupráci s pedagogy Masarykovy univerzity a Českou vědeckou zahradnickou společností pořádá kurz trvající 120 hodin za 5200 Kč. Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická JABOK v Praze nabízí hodiny Úvod do zahradní terapie trvající 8 hodin. Nejbližší termín je 1. dubna 2017. I Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání v Brně – každoročně pořádá lekce, kde se dozvíte, jak vybudovat vlastní terapeutickou zahradu. Na další se budete moci přihlásit zřejmě až příští rok.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...