Nedostatek a znečištění vody je jedním z největších problémů současného světa. Znečištěná voda se negativně projevuje na stavu životního prostředí, omezuje přístup části lidské populace k pitné vodě, je příčinou vážných onemocnění i úmrtí a podílí se na vymírání vodních živočichů a rostlin. Možná se ale našlo částečné řešení. Vědci v Alžírsku zjistili, že k odstranění kyselých barviv z průmyslových odpadních vod stačí obyčejná pomerančová kůra.
"Syntetická barviva jsou široce používána v mnohých průmyslových odvětvích včetně nábytkářského, tiskařského, textilního, fotografického. A jsou také častou přísadou ropných produktů," říká Benaïssa Houcine z Přírodovědecké fakulty z Univerzity v Tlemcen v Alžírsku. "Odpadová voda je jimi velmi znečištěna a její vypouštění do prostředí je mimořádně škodlivé," doplňuje vědkyně, která se čištěním odpadních vod dlouhodobě zabývá.
Při hledání alternativy k chemickému Benaïssa zkoušela i různé zemědělské a potravinářské vedlejší produkty. Mezi nimi se nejlépe osvědčila pomerančová kůra, která absorbovala hned čtyři kyselá barviva z uměle vytvořených vzorků znečištěné vody. Výzkum podle ní dokázal, že absorpce je závislá na koncentraci barviva, jeho chemické struktuře i teplotě. Pomerančová kůra absorbovala chemikálie jen do 25 °C, při vyšších teplotách už nikoli. Nicméně gram pomerančové kůry absorboval silná syntetická barviv v rozmezí od 40 do 70 miligramů.
Levná přírodní alternativa
Pomerančová kůra má tedy podle vědkyně značný potenciál pro odstraňování nebezpečných barviv z vodních toků. "Pomerančová kůra tak může být použita jako levná, přírodní a dostupná alternativa k nákladnějším materiálům. Navíc se předpokládá, že může být účinná i při odstraňování jiných škodlivých a nežádoucích látek v odpadních vodách," doplňuje Benaïssa Houcine.
Další její plánovaný výzkum bude zaměřen na to, aby byl tento čisticí proces efektivní a využitelný v reálném prostředí. Výzkumníci chtějí také analyzovat biochemické prvky v pomerančové kůře, na které se barvivo během absorpce váže.
V tomto výzkumu už pokročili vědci z australské Flinders University. Ti získali z pomerančové kůry polymer, který zachycuje ve vodě a půdě rtuť. Polymer by se mohl využít i jako prevence ve vodovodních trubkách, kde by se stopy rtuti zachycovaly. Zároveň plánují, že látka bude využitelná i při čištění oceánů.
foto: Shutterstock, zdroj: Businessinsider