fbpx

Fyziologické reakce těla mají původ v prehistorii. „Prsa v pozoru“ pomáhala přežít 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Fyziologické reakce lidského těla jsou sice přirozené, ale leckdy nás mohou uvést do rozpaků. A někdy jsou také bolestivé.

Zveřejněno: 16. 3. 2024

„Prsa v pozoru“ mohou být pro muže sexy, ženy ale většinou spoléhají na to, že je od nechtěné pozornosti uchrání podprsenky. Tuhnutí bradavek je fyziologický jev, kdy tělo reaguje na prudké snížení teploty okolního prostředí. Napadlo vás někdy, proč se to děje? Odpověď lze najít v biologii a historii, tedy spíše prehistorii.

Pojďme spolu do pravěké jeskyně

Tuhnutí bradavek řídí sympatický nervový systém, automatický regulátor podnětů okolního prostředí. Sympatický nervový systém je základní složkou naší biologie, která řídí naše reakce typu „bojuj, nebo uteč“. Aktivuje se v chladných podmínkách a spouští kontrakci malých svalů v kůži, což je pozůstatek naší evoluční historie.

 „Ačkoli se to může zdát bizarní, když vám poprvé v chladu ztuhnou bradavky, má to jednoduché vysvětlení. Děje se to, když nervy vysílají signály do drobných svalů, které lemují vlasové folikuly v kůži. Tyto miniaturní svaly existují po celé kůži na těle, a když se stáhnou, táhnou za folikul, čímž napínají kůži nad ním,“ říká pediatrička Cara Nattersonová. „Tento tah zase způsobuje, že se drobné chloupky vycházející z folikulu postaví a zachytí vzduch pod kůží, což pomáhá kůži zahřívat se. Na jiných částech těla tento reflex způsobuje výskyt husí kůže; na prsou způsobuje tvrdnutí bradavek a může dokonce způsobit, že bradavky při chladu bolí.“

Při vystavení chladu tělo aktivuje svou termoregulační obranu, jejíž jeden aspekt zahrnuje kontrakci hladkých svalových vláken kolem areol. To je mimovolní reflex, jehož cílem je minimalizovat tepelné ztráty a zachovat teplotu tělesného jádra.

 

Odborníci objasňují, že ztopoření bradavek je součást strategie těla pro zachování a udržení tepla. A kořeny k objasnění této reakce hledejme daleko v historii. Vědci se domnívají, že tato reakce pochází z dob, kdy se naši předkové pyšnili hustější srstí. V prehistorických dobách hrála piloerekce ochlupení a zpevnění bradavek klíčovou roli v izolaci a termoregulaci, což pomáhalo udržet tělesné teplo a potenciálně činilo naše předky hrozivějšími pro predátory. U moderních lidí je to však jen zbytkový reflex.

Biologické základy

Podstatou ztuhnutí bradavek v chladných podmínkách je tedy termoregulační reakce organismu, kterou řídí sympatický nervový systém. Ten funguje pod úrovní vědomé kontroly a reguluje životně důležité funkce včetně srdeční frekvence, trávení a dechové frekvence.

„Ačkoli je to často přehlíženo, prostý akt ztuhnutí bradavek v chladu svědčí o jemně vyladěné schopnosti našeho těla reagovat na okolní prostředí,“ uvádí pro Flowee lékařka Marie Marešová a vysvětluje: „Podstatou tohoto jevu je autonomní reakce těla na chlad, což je módní výraz pro věci, které vaše tělo dělá, aniž byste o to požádali, jako je mrkání nebo dýchání. Když rtuť teploměru klesá, je hlavním cílem vašeho těla zachovat teplo. Krevní cévy se stáhnou, třesete se, abyste se zahřáli, a ano, bradavky vám ztuhnou. Za tuto reakci vděčíme drobným svalům v areole, tzv. hladkým svalovým vláknům.“

Při vystavení chladu tělo aktivuje svou termoregulační obranu, jejíž jeden aspekt zahrnuje kontrakci hladkých svalových vláken kolem areol. Tato kontrakce, podobná výše zmíněné piloerekci, která způsobuje husí kůži, je mimovolní reflex, jehož cílem je minimalizovat tepelné ztráty a zachovat teplotu tělesného jádra.

Fyziologický pohled

Erekce bradavek může být navíc mnohostranná, ovlivněná různými faktory včetně emočních stavů, fyzického doteku a hormonálních změn, což poukazuje na složitost našich tělesných reakcí. Jde o souhru reakcí, která podtrhuje důmyslnost našeho nervového systému a jeho schopnost přizpůsobit se různým podmínkám, což je vlastnost, která byla zdokonalována po tisíciletí evoluce.

Pro lidi je to něco jako vestigiální ocas; nepotřebujeme ho, ale je tu a občas nám zajistí veselou podívanou!

Z fyziologického hlediska je ztuhnutí bradavek příkladem akutní reakce organismu na vnější podněty. Je to reflex, který je hluboce zakořeněný v naší biologické struktuře a slouží jako nenápadná připomínka našeho vnitřního spojení s přírodním prostředím.

Dnes nejde o zahřátí, ale…

I když dnes se chladu stojícími chlupy ani ztuhlými bradavkami nebráníme, přesto nás tato tělesná reakce dokáže pěkně rozehřát. Tento jev má dnes také kulturní a psychologické konotace.

V současné společnosti, kde jsou image těla a fyzický vzhled stěžejní, může viditelnost ztuhlých bradavek prostřednictvím oblečení vyvolávat nežádoucí erotickou pozornost, rozpaky nebo pobavení. Ačkoli tedy v prehistorii mohl mít tento reflex pro naše chlupaté předky výraznější přínos, pro lidi je to něco jako vestigiální ocas; nepotřebujeme ho, ale je tu a občas nám zajistí veselou podívanou!

Takže, především dámy, až příště ucítíte, jak vám chladem ztuhly bradavky, vzpomeňte si, že zažíváte fascinující kousek lidské biologie a evoluce. Je to připomínka našeho spojení s přírodou, naší evoluční minulostí a zvláštností, díky nimž jsou lidská těla neustálým zdrojem úžasu – a občas i pobavení.

Související…

Není slza jako slza: Jsou za nimi emoce i fyziologie, ale žádná není zbytečná
Michal Švehla

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...