fbpx

Teorie placaté Země má konkurenci: Zeměkoule může být i dutá 2 fotografie
zdroj: Shutterstock

Člověk se pořád učí. Autor tohoto textu se teprve nedávno „dozvěděl“, že Země je ve skutečnosti dutá, my žijeme uvnitř a to, co považujeme za vesmír, je vlastně jen ta další vrstva nad námi. Je to zajímavá alternativa k blouznění o tom, že Země je ve skutečnosti placatá.

Zveřejněno: 12. 8. 2024

Možná by bylo lepší se podobnými nesmysly vůbec nezabývat. Ostatně teorie Dutozemě je již překonaná jiným bludem – teorií Plochozemě. Je však zajímavé, jak se historie v mnohém sama po sobě opičí; jak lidé v průběhu staletí propadají zvláštním představám, moderně řečeno konspiračním teoriím.

Něco nám tají!

Teorie duté Země byla oblíbená zejména v 19. století (a začátku 20.) a někteří její popularizátoři si na ní tehdy vybudovali docela slušnou pseudonáboženskou kariéru.

Vyznavače Dutozemě, Plochozemě i hledače jiných konspirací zdvořile upozorňujeme na jiné klasické dílo české literatury: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Zejména pak na kapitolu Švejka vyhodili z blázince.

Možnost, jak by to taky mohlo vypadat, nabídl vynikající americký film s Jimem Carreym v hlavní roli – Truman show. To, že by život na Zemi byl ve skutečnosti do detailu propracovanou reality show, odehrávající se pod velkou kupolí, by vlastně leccos z dění kolem nás vysvětlovalo…

Dnes už ale Dutozemě tolik v kurzu není, místo toho je zde zjevná popularita „důkazů“ o tom, že je Země ve skutečnosti placatá.

Související…

Zakřivení zemského povrchu? Plochozemci mají jasno
Jakub Volek

Jeden z předních tuzemských zastánců teorie ploché Země to před lety dotáhl dokonce do rozhlasu k rozhovoru Pro a proti s astrofyzikem Jiřím Grygarem (záznam je stále k dispozici na webu ČRo Plus zde.)

Podle vzoru „něco nám tají“, „média nám lžou“ a „sdílejte, než to smažou“ jsou pseudoargumenty typu: A jak víte, že je Země kulatá, když jste nebyl ve vesmíru, aha? Jak to nedávno předvedl jeden slovenský politik.

Člověka maně napadne Bohušova hláška (ve ztvárnění Bolka Polívky) z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag o tom, co člověk nemusí vidět a stejně ví, že to něco (konkretizovat zde nebudeme) existuje.

Svobodné místo pro každého

Nedávno slovutný magazín The Economist připomněl dílo Válka s mloky českého spisovatele Karla Čapka – coby recept k pochopení toho, kam až může zajít nebezpečí spojené s umělou inteligencí.

Vyznavače Dutozemě, Plochozemě i hledače jiných konspirací pak zdvořile upozorňujeme na jiné klasické dílo české literatury: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Zejména pak na kapitolu Švejka vyhodili z blázince.

Kromě toho, že si Švejk blázinec náramně pochvaloval jako svobodné místo, kde si „každej mohl mluvit, co chtěl a co mu slina právě přinesla na jazyk, jako by byl v parlamentě“, narazil tam i na teorii, která stále ještě čeká na to, až se jí někdo v dnešním světě pořádně chopí.

A to, že uvnitř zeměkoule je ještě jedna. Mnohem větší než ta vrchní!

.... 

Text byl publikován na HlídacíPes.org, převzato se svolením redakce. Autorem článku je Robert Břešťan.

hlidacipes logo

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...