fbpx

Dnes je Světový den obezity. Problémy s váhou řeší až dvě třetiny obyvatel Česka 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Češi obecně podceňují svou hmotnost, přitom obezita je závažné chronické onemocnění, které zvyšuje riziko cukrovky, srdečních chorob i rakoviny.

Zveřejněno: 4. 3. 2025

Obezita v České republice dosahuje alarmujících hodnot – s nadváhou či obezitou se potýká 64 % Čechů, což je o čtyři procentní body více než při posledním šetření. Každý desátý Čech přitom spadá do kategorie těžké obezity (II. stupně a vyšší). Problém se navíc prohlubuje. Polovina populace v posledním roce přibrala, průměrně o 3 kg, přičemž 16 % lidí zaznamenalo přírůstek 6 kg a více.

Vyplývá to z průzkumu Budoucnost českého zdravotnictví, který realizovala nezávislá výzkumná agentura Ipsos. Podle odborníků Češi často podceňují svou hmotnost a neuvědomují si, že je to závažné chronické onemocnění.

Obezita není jen estetickou záležitostí, ale závažným chronickým onemocněním, které zvyšuje riziko diabetu, srdečních chorob i některých typů rakoviny.

Obezita jako medicínský problém, nejen estetický

„Stále si mnoho lidí neuvědomuje, že obezita není jen estetickou záležitostí, ale závažným chronickým onemocněním, které zvyšuje riziko diabetu, srdečních chorob i některých typů rakoviny,“ upozorňuje doc. MUDr. Ludmila Brunerová z obezitologického centra FNKV. Odborníci varují, že nadváha a obezita významně ovlivňují kvalitu i délku života. Pacienti s obezitou mají častější problémy s klouby, spánkem a trávením.

Jen málokdo si však uvědomuje, že obezita může mít dopad i na sexuální zdraví nebo psychiku. Lidé s vyšší hmotností se často potýkají s depresemi a nízkým sebevědomím, přičemž stigmatizace obezity situaci jen zhoršuje. „Pacienti často slyší rady typu ‚měli byste zhubnout‘ nebo ‚jak jste mohli tolik přibrat‘."

Do některých rentgenů se obézní pacienti prostě nevlezou. Lékařské stoly mají standardní hmotnost 200 kilogramů, proto některé výkony nelze provést.

Takové poznámky ale nikomu nepomáhají, naopak mohou vést k dalšímu stresu a přejídání,“ vysvětluje MUDr. Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie IKEM. Podle něj je nutné přestat obezitu vnímat jako výsledek slabé vůle a začít ji řešit jako komplexní zdravotní problém.

Dětská obezita na vzestupu. Pomoci má Národní program prevence

Obzvlášť alarmující je nárůst dětské obezity. „Jsou to děsivá čísla. Jestliže obézních dospělých je 23 procent, u dospívajících je to daleko více,“ říká Martin Haluzík. Odborníci varují, že do roku 2035 by se počet dětí s obezitou mohl zdvojnásobit. Děti mají méně pohybu, často konzumují vysoce kalorické potraviny a chybí jim zdravé návyky.

„Pokud děti nemají dostatek pohybových aktivit a nemají osvojené zdravé návyky, stává se z toho problém na celý život,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na tiskové konferenci v IKEMu. Ministerstvo zdravotnictví připravuje Národní program prevence a léčby obezity dětí, jehož cílem je nejen osvěta, ale i konkrétní opatření v oblasti prevence.

Součástí iniciativy je například program Buď fit, který chce děti motivovat k pohybu zábavnou formou. „Pokud snížíme dětskou nadváhu, bude mít starší populace méně kardiovaskulárních onemocnění a celkově lepší zdravotní stav,“ dodává Válek. Problém se podle něj ale samozřejmě netýká pouze dětí. „Obezita významně snižuje dostupnost výkonů pro pacienty, a to z jednoduchých technických důvodů. Já jsem radiolog a vím, že do některých rentgenů se obézní pacienti prostě nevlezou. Lékařské stoly mají standardní hmotnost 200 kilogramů, proto některé výkony nelze provést,“ říká Vlastimil Válek a dodává: „Obezita je epidemie v celém civilizovaném světě.“ 

Obezita a její vliv na plodnost

Rostoucí tělesná hmotnost se negativně podepisuje i na reprodukčním zdraví. Až 59 % žen do 45 let si uvědomuje, že obezita snižuje jejich šance na otěhotnění. Gynekologové upozorňují, že nadváha způsobuje hormonální nerovnováhu, což může vést k nepravidelným cyklům a problémům s ovulací. „Úbytek hmotnosti o 5 až 10 % může u většiny žen výrazně zvýšit pravděpodobnost úspěšného početí,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Štěpán Budka. „Jednoduše řečeno: dva obézní lidé mají nižší pravděpodobnost, že se jim podaří zplodit dítě. Navíc u obézních žen je až pětkrát dražší prenatální péče,“ dodává.

Obezita ovlivňuje i mužské reprodukční zdraví. Zvýšená tělesná hmotnost vede k vyššímu výskytu erektilní dysfunkce a snížené kvalitě spermií.

Možná řešení: regulace, edukace a změna přístupu

Odborníci se shodují, že boj s obezitou vyžaduje komplexní opatření. Mezi možná řešení patří:

  • Daň na slazené nápoje – inspirací může být například Velká Británie, kde zavedení této daně vedlo ke snížení obsahu cukru v nápojích.
  • Lepší regulace reklamy na nezdravé potraviny – děti jsou zvláště náchylné k marketingovým trikům potravinářského průmyslu.
  • Nutriční gramotnost ve školách – odborníci navrhují zařazení výuky o zdravé výživě do školních osnov, podobně jako je tomu v Japonsku.
  • Zlepšení dostupnosti léčby – oproti minulosti jsou k dispozici nejen režimová opatření (dieta a pohyb), ale také farmaka a chirurgické zákroky. 

„Pokud by se podařilo snížit váhu jen o 10 % u 10 % populace, ušetřily by se 4 miliardy korun ročně na zdravotních výdajích,“ upozorňuje Haluzík.

Češi chtějí hubnout, ale chybí jim odborná pomoc

Více než polovina Čechů plánuje v roce 2025 redukovat svou váhu, a to průměrně o 11 kg. Přesto pouze třetina lidí konzultovala svůj stav s lékařem a jen čtvrtina vyhledala výživového poradce. U příležitosti Světového dne obezity odborníci vyzývají veřejnost k větší péči o zdraví, změnit je ale potřeba nejen přístup pacientů, ale také náhled společnosti, která často pacienty s obezitou stigmatizuje.

Změnu potřebuje také zdravotnický systém, v současnosti se obezitě systematicky věnuje jen velmi malé množství specialistů. „Vzhledem k tomu, že přes 60 procent trpí nadváhou, není možno, aby se tím zabývali pouze obezitologové. Nadváhou trpí více lidí než vysokým tlakem, proto je logické, aby se léčbou obezity zabývali také praktičtí lékaři,“ uvádí docentka Ludmila Brunerová, vedoucí Diabetologického centra a Divize diabetologie a endokrinologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Obezita je chronická choroba, její léčba je celoživotní boj pro pacienta i lékaře a pro oba je to často frustrující.“ Světový den obezity tak není jen připomínkou zdravotních rizik, ale také výzvou k systémovým změnám.

Související…

Světový den obezity a microdosing Ozempicu na Oscarech
Zdeněk Strnad

 

foto: Zdroj: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...