fbpx

Pátek Karla Křivana: Proč Vánoce nakonec dostanou i cyniky 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Malé sváteční rozjímání nad tím, co nás vlastně o Vánocích všechny spojuje v jisté pokojné něžnosti

Zveřejněno: 20. 12. 2024

Bez rituálů by Vánoce byly jen vyvrcholením nákupní sezóny. Teprve lpění na těch drobných detailech, ať už jde o zvonění u stromečku, přítomnost či absenci salámu nebo celeru v bramborovém salátu, pojídání kapra nebo řízku, odlišné názvy pro stejné věci, jako jsou včelí úlky a vosí hnízda, skutečnou návštěvu půlnoční či využití její existence pro náctileté členy domácnosti ke zdůvodnění opuštění rodičů a zmizení na teprve ten pravý štědronoční mejdan, vytváří neopakovatelný kolorit, který nakonec dostane i cyniky, proti nimž byl Henry Kissinger romantický básník.

Rituály, tak důležité pro každou společnost, vytváří tlak, který nás donutí uvědomit si vzájemnou pospolitost. Přesto cítíme, že udržování formy bez obsahu nestačí. A ten obsah se nedá sehnat ani podle nejpečlivěji sestaveného nákupního seznamu.

Rituály a sounáležitost

 

Dodržování rituálů může vytvořit atmosféru, ale chybí-li tomu vnitřní sounáležitost se skutečnou podstatou oné tajemné noci, je to, jako když jdete na fotbalový zápas mužstva, kterému nefandíte. Zpěv tribun, skvělá hra a vynalézavá chorea plného cizího stadionu vás sice nadchnou, ale nedojmou. Mozek se baví, ale srdce ne. Pochopíte rozdíl mezi radostí a láskou.

Iluze čistého stolu, tak příznačná pro konec roku, je pro naši unavenou mysl osvěžující.

O Vánocích nastává čas, kdy rozpínavost tmy se zastavuje a světlo krůček po krůčku postupně změní ponurá odpoledne v příjemné podvečery. Do jejich jarní přitažlivosti je v prosinci ještě vskutku daleko, ale naše myšlení se otáčí od směřování ke konci k novému začátku.

Zvládli jsme to a začínáme znova. Iluze čistého stolu, tak příznačná pro konec roku, je pro naši unavenou mysl osvěžující. Je zvláštní, že to nejsou prosluněné letní dny a jejich dlouhé večery, ale tmavá, chladná zimní noc, která nás přivede k víře, že i my se tak nějak automaticky proměníme a to lepší v nás získá sílu přetvořit dávné sny ve skutečnost.

Naordinovaná láska

Sedíme na podlaze, plné roztrhaných balicích papírů, dárkových tašek všech velikostí a lesklých stuh, které nám tak odporovaly, když jsme jimi vázali příliš malé nebo příliš amébní dárky, nemůžeme vstát, protože bramborový salát v jakékoliv úpravě nás stejně tlačí ke koberci, který bude potřeba opět vyluxovat, a přitom téměř fyzicky cítíme, že nekonečné rolování na eshopu nebylo tím hlavním smyslem dárku, který si někdo z našich blízkých právě prohlíží.

Nakonec přeci jen vstaneme, jdeme k oknu a rozsvícená okna protějšího domu nám říkají, že za nimi probíhá cosi velmi podobného. Na chvíli je nám dobře i mezi lidmi, které nevidíme, neznáme a jejichž názory nás zítra možná vytočí na sociálních sítích. Je to naordinovaná láska? Neupřímná sounáležitost? Nebo naopak prastará víra a usilování o štěstí, které by se netýkalo jen nás samotných? Vánoce jsou vítězstvím světla. A nadějí, že se k němu můžeme přidat.

Související…

Pátek Karla Křivana: Jak správně navnímat prací prášek
Karel Křivan

  

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...