Alergie a s ní spojené zdravotní potíže postihují stále větší část populace. Lidé trpí nejvíce na jaře, kdy ve vzduchu poletuje pyl různých květin, ale také stromů a keřů. To vede k nepřiměřené reakci jejich imunitního systému, která se projevuje alergickou rýmou, svěděním a zarudnutím očí, dušností a dalšími symptomy.
Alergie se však nevyskytuje pouze na jaře. I v domácnostech se nachází celá řada alergenů. Jedná se o prach, roztoče nebo například chlupy z domácího mazlíčka, který s vámi sdílí váš domov. S alergií se ale dá rychle a jednoduše bojovat. V domácnosti vám pomůže čistička vzduchu s ionizátorem, která domov zbaví všech alergenů, takže pocítíte úlevu velmi rychle.
Tento přístroj je však užitečným pomocníkem i do domácnosti, ve které nežije žádný alergik. Každý může alespoň doma dýchat čistý vzduch bez virů, bakterií a dalších nežádoucích látek, které se v něm bohužel vyskytují.
Co je to čistička vzduchu?
Čistička vzduchu je přístroj, který je složený z několika filtrů, díky kterým pohlcuje volně poletující nečistoty. Kromě filtrů obsahují některé čističky vzduchu ionizátor neboli generátor záporných iontů, který k čištění ještě více přispívá. A z jakých filtrů je tedy čistička vzduchu složená?
Prachový předfiltr
Předfiltr slouží k odstranění větších nečistot, jako jsou zvířecí chlupy, velké prachové částice a podobně. Předfiltr lze umýt vodou, takže ho nemusíte měnit jako ostatní filtry. Jeho hlavním úkolem je prodloužení životnosti HEPA filtru.
HEPA filtr
Primární složkou čističky vzduchu je HEPA filtr, který dokáže zachytit viry, bakterie, spory plísní nebo smog od velikosti 0,3 mikronu. Jeho účinnost je až 99,97 %. HEPA filtr je nutné v závislosti na znečištění vzduchu několikrát do roka vyměnit.
Uhlíkový filtr
Dalším důležitým dílem je uhlíkový filtr, který zbaví vzduch kuchyňských zápachů, cigaretového kouře a dalších nepříjemných pachů. Tyto filtry pracují na principu aktivního uhlíku. Čas od času je nutné je vyměnit, jelikož ztrácejí svoji účinnost.
Antibakteriální filtry
Vzduch ve vašem domě nebo bytě zbavíte bakterií pomocí antibakteriálního filtru, který má díky nanočásticím stříbra dezinfekční účinek. Jeho životnost je přibližně jeden rok, poté je nutné ho vyměnit za nový.
Nano-fotokatalyzátorové filtry z oxidu titančitého
Tyto filtry jsou určené k neutralizaci nebezpečných plynů, jako je například formaldehyd, proto se hodí do domů, které jsou v blízkosti nějaké chemičky. Nano-fotokatalyzátorové filtry rozkládají plyny na oxid uhličitý a vzdušnou vlhkost. Jejich velkou výhodou je také schopnost samoregenerace.
Vodní filtr
Další možností čištění vzduchu je prostřednictvím vodního filtru. Díky němu se prostředí zároveň zvlhčuje, tudíž je tento typ vhodný do domácností, ve kterých je suchý vzduch.
Princip fungování čističky vzduchu
Čistička nasává vzduch z místnosti pomocí ventilátoru, který je umístěný v její spodní části. Následně prochází přes filtry, na kterých se usazují nečistoty, a z horní části přístroje se uvolňuje již vyčištěný vzduch. Díky způsobu nasávání a vypouštění vzduchu je zajištěna jeho neustálá cirkulace.
Čističky s ultrafialovým zářením
Některé čističky jsou vybavené UV-lampou, která doplňuje filtry. Pomáhá likvidovat viry, bakterie, plísně a další organické nečistoty, které jsou obsažené ve vzduchu. Účinnost UV lampy je úzce spjata se vzduchovým výkonem čističky. UV lampa nevyžaduje žádnou údržbu. Její minimální životnost je dva roky. S největší pravděpodobností vám však déle než pět let nevydrží.
Elektrostatické čištění vzduchu
Tento způsob představuje alternativu HEPA filtru. Funguje bez ventilátoru za pomoci plazmové technologie a ionizátoru. Čištění vzduchu probíhá na principu nabíjení polétavých částic prachu elektrostatickým nábojem, čímž dochází k jejich následnému shlukování.
Filtr tvoří kovové pláty, které si udržují neustálý elektrostatický náboj. Tato čistička vzduchu se pyšní nízkou hlučností. Nevýhodou však je, že nedochází k efektivnímu čištění vzduchu v celé místnosti, jelikož nemá zabudovaný ventilátor.
Reklama
foto: Vzdušín.cz, zdroj: Vzdušín.cz