fbpx

Jak majitel společnosti Asten Hotels během koronakrize rezignoval na veškerou pomoc státu a po lehké depresi dostavěl druhý komplex ve Špindlerově Mlýně

Zveřejněno: 17. 7. 2020

Firma hoteliéra Jiří Gajdošíka, managing partnera společnosti Asten Hotels, která provozuje v České republice pět luxusních butikových hotelů, letos kvůli koronavirovým opatřením prý přijde o 65 procent tržeb. Přesto v srpnu hned vedle své vlajkové lodi, hotelu Savoy ve Špindlerově Mlýně, otevře i nově zrekonstruovaný bývalý hotel Westend s novým názvem Soyka. V něm sází na přírodní a teplý design a moderní českou gastronomii. Jiří Gajdošík věří, že Češi budou dál cestovat po Česku. Ostatně, byli to zase Češi, kdo jeho hotely podrželi v době uzavření hotelů. Věrní zákazníci jezdili do Savoye ve Špindlerově Mlýně až z Prahy, aby si koupili jídlo u výdejového okénka, snědli si ho v parku na lavičce a pak jeli zpátky. No a v hotelu na pražském Klárově byly zase prvními hosty dvě dámy z Rokycan.

Hotelnictví a cestovní ruch jsou obory, které jsou koronavirovou krizí zasažené nejvíce. Jak vážné to z vašeho pohledu je?

My jsme během pandemie zavřeli čtyři hotely, restauraci, bar, bistro, museli jsme propustit lidi, nevěděli jsme, co se bude dít. Velmi rychle jsme tedy zvenčí všechno zastavili a čekali, co se bude dít. Interně jsme ovšem pracovali na novinkách a také na interních změnách. Co vím, tak v době krize měly některé pražské hotely malé zakázky od státu, ubytovávaly bezdomovce, dostávaly 6 000 korun za pokoj. To je samozřejmě dobře. Nicméně naše hotely tuto službu nenabízely a ty ve Špindlu logicky ani nemohly.

Češi jezdí a červenec je ve Špindlerově Mlýně dobře obsazený. Nicméně výhledově na podzim nám chybí firemní akce.

V naší firmě máme každopádně super loajální lidi a teď v tom rozjezdu je pomalu nabíráme zpátky. Když jsme zavřeli, měli jsme rezervu na tři měsíce, více by to nedalo. Letos přijdeme o dobrých 65 procent tržeb. A z 35 procent žádný zisk neuděláte. Mě osobně to stálo dva až tři roky byznysového, ale i rodinného života.

Vy nemáte „vatu“?

Ne… opravdu nemáme vatu. A nemá ji ani pan premiér, který pro svou restauraci v Průhonicích žádal také o podporu. V našem oboru byly těžké boje o nájmy, všechno jsme museli zavřít, přitom nám zrovna nájmy a další náklady běžely dál. Museli jsme se spolehnout na dohodu se všemi našimi pronajímateli, což se naštěstí jakžtakž podařilo.  

Stát vám tedy nijak nepomohl...

Ani jsme o nic nežádali. Abych někde seděl v 8 hodin ráno a čekal, jestli na mě náhodou přijde řada, a předtím čtyři dny studoval, vyplňoval formuláře a doufal… Řekli jsme si, že nebudeme doufat a budeme hledat cestu sami. Před koronavirem jsme se připravovali na rozšíření. Chtěli jsme přímo v centru Špindlerova Mlýna hned vedle našeho hotelu Savoy otevřít hotel Soyka, který je zrekonstruovaný z bývalého hotelu Westend v luxusním horském stylu. Chtěli jsme to zastavit, neměli jsme ani mentální kapacitu. Pak jsme ale nabrali energii a optimismus. Té krásné lokalitě věříme a v průběhu srpna  budeme nový hotel Soyka otevírat.

Nakonec jste to tedy zvládli a sami.

Ano. Ale abych nebyl jen negativní, musím ocenit aktivitu státu, co se týče podpory COVID Nájemné. To je za mě skutečně jasná a adresná pomoc.

Jak to vypadá nyní, vrací se vám turisté? 

Týden po tom, co bylo možné otevřít, jsme otevřeli náš hotel Savoy ve Špindlerově Mlýně a náběh není špatný. Savoy je o věrných zákaznících, ti nás podrželi. Češi jezdí a červenec je ve Špindlerově Mlýně dobře obsazený. Nicméně výhledově na podzim nám chybí firemní akce, ty jsou v tomhle období roku důležité. A zatím chybí i Němci, i když i ti už se začínají vzpamatovávat.

Němci jsou dle dat nejčastějšími turisty v Čechách, pak Američané, Angličané, Italové a Rusové… 

No, jak to říkáte, všechny tyto země jsou hodně zasažené, to nejsou ideální vyhlídky. Nicméně nevěřím tomu, že Češi nebudou v létě cestovat i do tradičních destinací a že zůstanou jenom v Česku. Lidé si například u nás hodně zarezervovali červenec, pak ale stát řekl, možná pojedete k moři, tak se zastavily rezervace na srpen. Češi pojedou k moři na last minute, to jsem si jistý.

Máte nějaké vyhlídky, kdy by se naopak začali cizinci vracet k nám?

Praha bude bolet, budeme sepisovat každý měsíc ztráty, a to až do příštího jara, ale jdeme klientům naproti. V Praze se znovu obnovuje filmový byznys, vrací se mezinárodní štáby, natáčí se, takže k nám na Klárov se vrací zakázky, teď jsme získali dobrou zakázku od filmu, z toho mám radost. Byznys se obnovuje, ale za méně peněz. Oslovili jsme také naše německé hosty, věříme i novému hotelu Soyka, bude postaven na moc hezké české restauraci s moderní českou gastronomií a dobře chlazeným pivem. Část klientely totiž vyhledává a podporuje lokální projekty, kuchyni a tak dále.

JIŘÍ GAJDOŠÍK

Managing partner Asten Hotels. Více než jedenáct let pracoval pro společnost Vienna International, z čehož osm let vedl luxusní pětihvězdičkový hotel Le Palais v Praze na Vinohradech, který dovedl mezi Leading Hotels of the World. Působil také tři roky jako regionální ředitel pro Mamaison Hotels and Residences. Od roku 2012 vlastní a řídí společnost Asten Hotels, která provozuje v České republice šest luxusních butikových hotelů, vlajkovou lodí společnosti je Hotel Savoy ve Špindlerově Mlýně. Jiří vystudoval střední hotelovou školu ve Velkém Meziříčí a začínal jako kuchař na rodné Moravě, později více než osm let působil jako kuchař a šéfkuchař v Německu, Rakousku a Španělsku.

Máme tam  perfektní lokaci, bude to hodně přírodní, příjemné a teplé barvy, více dřeva. Na zimu tam pak připravujeme spa a kulečníkový bar. Jde mimochodem o jediný top bar, kde si ve Špindlerově Mlýně zahrajete kulečník. Musím taky ocenit svou ženu, která je tahounem designu Soyky a zatím to vypadá, že se to podaří.

Ze všech stran slyšíme hodně negativních zpráv, někteří však připomínají, že krize je šance. Co dobrého by tato situace mohla přinést?

Recese bude, to se nedá ukecat. Jenom se podívejte na náš obor a spočítejte si, kolik letadel na celém světě místo toho, aby byla ve vzduchu, sedí na zemi. To musí mít zákonitě obrovský dopad na náš obor. A takto je to, kamkoliv se podíváte. No a politici, kteří jakžtakž dobojovali se zdravotní částí krize, budou jak šílení dělat obrovské rozpočtové schodky a v konečné fázi tisknout peníze. Oni nás tu krizi prožít ani nenechají.

Proč vlastně podle vás ona nemoc vyvolala takovou paniku, když jsme od začátku znalí racionálních fakt, máme grafy, čísla, průměry a víme, že pro drtivou část populace Covid-19 nepředstavuje fatální riziko?

Je to strach politického i zdravotního světa ze selhání. Nikdo si logicky nechce vzít na svědomí lidské životy, i když jejich množství v celosvětovém kontextu není tak velké. Na to je ta nemoc příliš viditelná a propagovaná. Nicméně jsou další nemoci, které tak vidět nejsou, ale ty už nejsou řešené s takovou intenzitou a jejich dopady jsou často fatálnější.

Změnil se během té koronakrize nějak váš pohled na život?

Změnil se můj život, a to dost závažně. Pohled na život těžko změníte během pár měsíců, z nichž velkou část bojujete o přežití.

Na co se nyní budete soustředit? 

Já jsem si dal předsevzetí, že otevřu Soyku, a příští dva roky neotevřu nic. A užiju si to. Udělal jsem v té době pár věcí, které jsem si nemyslel, že někdy risknu. Takže mě krize nakopla, abych se nebál občas udělat změny. A udělal jsem je v osobních i pracovních záležitostech. No, a jaké změny to byly, si nechám pro sebe.

Související…

Karlovy Vary musí oželet festival, ale na dovolenou jsou ideální
Klára Kutilová

foto: Asten Hotels, zdroj: Asten Hotels

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...