Amazon zaměstnává v Kalifornii asi 150 tisíc lidí, většina z nich pracuje ve stovce rozhlehlých skladů, kde se balí a expedují objednávky. Podle dohody s vládními představiteli bylo povinností společnosti informovat do jednoho dne o případech nakažení koronavirem zaměstnance na pracovištích a do 48 hodin příslušné zdravotnické úřady.
Ticho ve skladech
Britský deník The Guardian píše o výsledcích vyšetřování kalifornského generálního prokurátora Roba Bonty, který tvrdí, že zaměstnanci Amazonu nebyli informováni o nakažených na pracovišti, chybí jim informace o bezpečnostním a dezinfekčním plánu i o právech zaměstnanců během pandemie.
Firma zaplatila půlmilionové vyrovnání, které půjde na vymáhání zákonů na ochranu spotřebitele.
„Společnost se soustředila na boom a historické prodeje, ale nedokázala adekvátně informovat zaměstnance a místní zdravotnické agentury o počtech covid pozitivních. Úřady pak často nebyly schopny efektivně sledovat šíření viru,“ řekl novinářům v San Franciscu na tiskové konferenci, jež se konala naproti jednomu ze skladů Amazonu.
Podle Bonty takové počínání logicky zanechalo řadu pracovníků „vyděšených, bezmocných a neschopných činit informovaná rozumná rozhodnutí, jak ochránit sebe a své blízké“. Pokud by byli upozorněni na potenciální riziko vystavení se covidu na pracovišti, neváhali by podle Bonty s tím nechat se na virus otestovat, zůstat doma nebo v karanténě.
První případ v USA
Rozsudek je prvním svého druhu, který byl ve Státech vznesen, a je v souladu se státním zákonem o právu na informovanost, který vstoupil v platnost minulý rok. Ten vyžaduje, aby zaměstnavatelé informovali zaměstnance nejen o případech nakažení covidem-19 na pracovištích, ale rovněž o ochraně, výhodách a správném provádění bezpečnostních opatření souvisejících s pandemií. Zákon rovněž zaměstnavatelům ukládá povinnost hlásit počty nakažení místním zdravotnickým agenturám.
Mluvčí Amazonu Barbara Agraitová v prohlášení uvedla, že společnost je ráda, že se záležitost vyřešila a že pokuta byla uložena pouze na základě zanedbání povinnosti včasného poskytnutí odpovídajících informací a ne kvůli zásadním problémům s bezpečnostními opatřeními ve skladech, kde pracují desetitisíce lidí.
Není známo, kolik zaměstnanců Amazonu bylo v průběhu pandemie koronaviru SARS-CoV-2 v práci skutečně vystaveno. Už v říjnu 2020 ovšem společnost odhadovala, že téměř 20 tisíc pracovníků mělo buď pozitivní test, nebo se u nich předpokládalo, že jsou nakažení.
Nakažené Vánoce
Rozsudek, který platí pouze v Kalifornii, vyžaduje, aby společnost po dobu jednoho roku umožnila kanceláři generálního prokurátora monitorovat, jak firma se zaměstnanci ohledně koronaviru komunikuje, a zaplatila půlmilionové vyrovnání, které půjde na vymáhání zákonů na ochranu spotřebitele.
K dohodě došlo ve chvíli, kdy se Amazon připravuje na sváteční maraton zásilek. Bonta pro Guardian uvedl, že právě v této době nabývá dodržování předpisů na důležitosti, protože se předpokládá další možný zimní nárůst případů nakažení vlivem toho, že se vysoké množství lidí shromažďuje uvnitř budov.
Reklama
foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian