Když vás trápí menstruační bolesti, možná se často schoulíte do klubíčka, slupnete ibalgin, objednáte si to nejmastnější jídlo, na které si zrovna vzpomenete, a zajíte ho horou čokolády. Podle autorky bestsellerů WomanCode a In the FLO Alisy Vittiové může ale konzumace některých potravin během menstruace bolesti ještě zhoršit. Naštěstí ale existují i takové, které mohou naopak pomoci. A server The Wellnest popisuje tipy, jak vybrat ty správné:
1) Ořechy a semena: Menstruace je ideálním obdobím v měsíci pro zvýšení denního příjmu zdravých tuků. Konzumace potravin s omega-3 mastnými kyselinami pomůže podle Vittiové zvýšit přítomnost kyseliny linolové ve vašem těle. Ta zase zvyšuje produkci dvou typů takzvaných prostaglandinů (PgE1 a PgE3), které pomáhají vyrovnávat hladinu prostaglandinů „způsobujících křeče“ (PgE2), říká. Často přehlíženým zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou například rybí konzervy. Na tuto složku je konkrétně bohatý zejména losos a sardinky.
2) Ovoce: Zvýšení příjmu potravin s protizánětlivými účinky je, co se týče stravování při menstruaci, na prvním místě. A žádné potraviny proto nejsou tak vhodné jako ovoce. Studie z roku 2018 ukázala, že vegetariánská strava koresponduje s menší mírou menstruačních křečí a bolestí. Také další výzkum tvrdí, že konzumace středomořské stravy, která upřednostňuje čerstvé ovoce a zeleninu, je rovněž spojena se snížením menstruačních bolestí.
3) Tmavá listová zelenina: Až přijde období menstruace, naplňte ledničku zelím, špenátem, mangoldem nebo jakoukoli jinou listovou zeleninou. Tyto potraviny jsou plné železa, které tělo během měsíčního krvácení ztrácí. Podle Světové zdravotnické organizace konzumace potravin bohatých na železo pomáhá zvyšovat jeho zásoby a snižuje riziko anémie. Vzhledem k tomu, že ztráta železa menstruační krví může v tomto období vést ke zvýšené únavě, může konzumace těchto potravin pomoci odvrátit i nedostatek energie.
Alkohol také dehydratuje, což může ještě zintenzivnit bolesti hlavy, únavu nebo nadýmání, které jsou v tomto období běžné.
4) Voda: Toto není potravina, nicméně žádný seznam toho, co jíst (nebo pít) při menstruačních bolestech, by bez ní nebyl kompletní. Dehydratace je totiž častou příčinou křečí – včetně těch menstruačních. Studie z roku 2021 publikovaná v časopise BMC Womens Health zjistila, že ženy, které během periody vypily denně sedm nebo více šálků vody, zaznamenaly méně příznaků PMS ve srovnání s těmi, které příjem vody nezvýšily. Pití dostatečného množství vody navíc může pomoci snížit riziko bolestí hlavy souvisejících s menstruací a také snížit hladinu zadržované vody, která se během menstruace často zvyšuje.
Čemu se raději vyhnout?
1) Řepkový olej: Zatímco omega-3 mastné kyseliny mohou bolesti zmírnit, omega-6 mastné kyseliny je mohou naopak zhoršit. Důvod? „Při nadbytku omega-6 produkuje tělo více PgE2, způsobujícího křeče,“ říká Vittiová. Hlavním viníkem nadbytku omega-6 mastných kyselin je přitom podle ní často příliš mnoho řepkového oleje. Ten se skrývá v mnoha kořeních a pochutinách ve vaší spíži, a to včetně salátových dresinků, chipsů a sušenek. Používá ho také mnoho restaurací, jelikož je levný. Pokud se tedy rozhodnete objednat si v době menstruace jídlo, volte nesmažené, abyste přítomnost řepkového oleje minimalizovali.
2) Červené maso: „Červené maso obsahuje typ omega-6 mastné kyseliny, zvané arachidonová kyselina, která způsobuje nadprodukci prostaglandinů PgE2,“ říká Vittiová. Omezení červeného masa nebo jeho úplné vynechání tak podle ní může pomoci snížit menstruační příznaky, jako jsou křeče.
3) Mléčné výrobky: Možná si v době menstruace instinktivně přinesete do postele balení zmrzliny a budete se cpát při sledování Gilmorových děvčat. Přílišné množství mléčných výrobků vám ale nemusí prospět. Mohou totiž vést k nadýmání a průjmu, což ještě zhorší všechny příznaky, které už během menstruace zažíváte.
4) Alkohol: Možná to neuslyšíte rádi, ale menstruace s alkoholem opravdu nejsou dobrá kombinace. Bylo prokázáno, že alkohol má na tělo zánětlivý účinek, což ještě zhorší všechny bolesti, které už během periody pociťujete. Alkohol také dehydratuje, což může ještě zintenzivnit bolesti hlavy, únavu nebo nadýmání, které jsou v tomto období běžné.
Reklama
foto: Shutterstock, zdroj: Humnutrition.com