Dřevokazné houby jako reishi, chaga, shiitake nebo outkovka začínají být u nás v poslední době hodně skloňované díky svému léčivému potenciálu. Tyto houby, rostoucí na kmenech stromů a rozkládajících dřevní hmotu, se po staletí využívají v tradiční medicíně, zejména v Asii. Moderní věda teprve začíná objevovat, jaké bohatství pro naše zdraví tyto houby ukrývají.
„V medicíně se léčivým houbám věnuje velká pozornost hlavně v Japonsku, v Číně a v USA. Počty prací na toto téma už přesahují stovky,“ říká docent Jiří Gabriel z Akademie věd ČR.
Protinádorové vlastnosti
Dřevokazné houby jsou mimo jiné často spojovány s léčbou u onkologicky nemocných pacientů. Své o tom ví i Daniel Fiala, který dnes vyrábí medy s jejich obsahem. „Před několika lety se mi jeden muž svěřil, že mu s rakovinou pomohly právě tinktury z těchto hub. A tak začala naše spolupráce,“ popisuje.
To, že takto nemocným lidem mohou tyto houby pomoci, prokazují už i studie, a to konkrétně u reishi, cordycepsu, shiitake, chagy i korálovce. Podle Gabriela však zde o léčbu v pravém smyslu nejde. „Tyto houby však mohou významně podpořit vlastní imunitu organismu, a to díky vyššímu obsahu polysacharidů (glykanů),“ vysvětluje.
Recept přímo z Číny
Fiala má díky svému předchozímu podnikání kontakty v Číně. Proto neváhal se tam vypravit, aby našel dodavatele dřevokazných hub. „Našli jsme kvalitní firmu a namíchali mi recept. Jsme napojeni přímo na lékaře čínské medicíny, který s celým procesem radí a kontroluje jej. Vše tady v Čechách necháváme testovat na cizorodé látky a extrakty mícháme s medem.“
Existuje celá řada studií, že dřevokazné houby pomáhají i při autoimunitních chorobách, například při cukrovce, revmatoidní artritidě a podobně.
Proč med? Podle Fialy funguje jako konzervant, je čistě přírodní a lehce stravitelný. „Med do sebe natáhne extrakty, které se pak ve střevech velmi dobře vstřebají do krevního řečiště,“ vysvětluje.
Každá na něco
V Číně je běžné, že se kombinuje západní a východní medicína, a houby jsou uznány jako oficiální léčivo, přičemž každá působí trochu jiným způsobem.
Reishi je nazývána „houbou dlouhověkosti“, dříve se s ní v Číně i platilo a bylo známo, že kdo ji užívá, ten se déle dožije. Obsahuje betaglukany, které pomáhají udržovat naši vrozenou imunitu na ideální úrovni.
Hericium neboli korálovec je specifický v tom, že dokáže proniknout přes mozkovou bariéru. Dobře funguje při Alzheimerově či Parkinsonově chorobě i při autoimunitních onemocněních.
Cordyceps potlačuje únavu a zvyšuje energii. Roste na dvou místech na světě – v Tibetu a Nepálu ve vysoké nadmořské výšce.
Známá je i hlíva ústřičná nebo shiitake. Ta například podporuje zdraví srdce, posiluje imunitu a také ovlivňuje zdraví kostí. „Když byly shozeny bomby na Nagasaki a Hirošimu, tak Japonci umírali na ozáření. Zjistili, že když někomu podávali shiitake, tak se jim obnovovala kostní dřeň a mělo to pozitivní účinky při regeneraci,“ říká Fiala.
„My tady v Evropě východní medicínu vnímáme jako alternativní. Zkusíme ji většinou, až když nefunguje ta naše klasická. Přitom z mé zkušenosti zabírá na chronické problémy perfektně. Čínská medicína je tu přece jen už tisíce let,“ dodává.
Pomoc při cukrovce i artritidě
Fiala své medy nabízí na českém trhu zatím dva roky a za tu dobu už má mnoho pozitivních zpětných vazeb. „Kromě onkologických pacientů máme dobré zpětné vazby od lidí s revmatoidní artritidou, roztroušenou sklerózou, cukrovkou. U cukrovky konkrétně máme dobré zkušenosti s úpravou hodnot krevního cukru po užívání lžičky medu denně,“ říká.
Reishi funguje jako příjemné antidepresivum. Pro psychickou pohodu je také hodně dobrá chaga sibiřská.
„Existuje celá řada studií, že dřevokazné houby pomáhají při cukrovce či autoimunitních chorobách, jako je například revmatoidní artritida,“ potvrzuje Gabriel.
Na stres i jako prevence chřipky
Dřevokazné houby jsou však vhodné například i jako prevence chřipky a dalších virových onemocnění právě díky svému působení na imunitu. „Při náběhu na chřipku pomáhá dobře směs s kurkuminem, kterou mícháme,“ vysvětluje Fiala.
A tím blahodárné účinky nekončí. Podle vědců mohou tyto houby také pozitivně ovlivňovat psychiku. „Reishi funguje jako příjemné antidepresivum. Pro psychickou pohodu je také hodně dobrá chaga sibiřská,“ doplňuje.
Pozor při těhotenství a alergiích
Houby podle Fialy působí nejlépe při dlouhodobém užívání. Nemají žádnou kontraindikaci, není možné se jimi předávkovat. „Výjimkou je nařízení EU, že je nesmí užívat kojící, těhotné ženy a děti do 3 let.“ Neškodnost dřevokazných hub potvrzuje i Jiří Gabriel. „Napadá mě leda tak alergie na houby, ale to si asi každý musí vyzkoušet sám.“
Během jakékoli léčby je samozřejmě důležitá i psychika člověka. „Východní medicína tvrdí, a já se s tím ztotožňuji, že ze sedmdesáti procent je vznik nemoci zapříčiněn špatným životním stylem a stresem. Kladou tam velký důraz na vztahy, které by v našich životech měly být na prvním místě. Vztahy kamarádské, partnerské, rodinné, ale třeba i vztah k práci. Pokud nám nejbližší vztahy nefungují, nebo máme úzkosti z práce, nedej bože nám nefunguje partnerský vztah, tak to způsobuje stres. Dalším faktorem je spánek a pohyb.
Z dvaceti procent je to podle čínské medicíny o tom, co člověk jí a pije. A těch zbylých deset procent je genetika, která se však dá do nějaké míry ovlivnit. Když víme, že naši rodiče měli nějakou nemoc, tak můžeme s těmi jejími spouštěči pracovat,“ uzavírá Fiala.
Reklama
foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek