fbpx


Zveřejněno: 10. 1. 2017

Cihla není to jediné, co může stát základem nového domu. Michael Reynolds, americký architekt, který se rozhodl navrhovat a následně stavět projekty pouze z nepotřebného materiálu, který přitěžuje životnímu prostředí, pro své základy využívá například staré pneu i láhve od piva.

Jeho projekty jsou natolik známé, že už je léta znám jako „architekt odpadu“. Cesta, jak přesvědčit úřady sice byla komplikovaná a zdlouhavá, avšak úspěšně dokončená a tak už třicet let staví domy disponující vlastním zdrojem energie, vody i tepla.

Jak postavit s prázdnou kapsou

maxresdefault
Domy, které Michael tvoří, mají sice netypický vzhled, který mu předurčuje postavení a zapojení prvků tak, aby byl schopný pokrýt potřeby obyvatelů sám, ale dají se postavit doslova s pár stovkami v kapse. To nejdražší, co na domě totiž je, materiál, je zdarma a vzhledem k tomu, že se zemědomy chce naučit stavět co nejvíce lidí po celém světě, není nouze ani o pracovní sílu.

Stavební materiál je získáván recipročně. Michael Reynolds má již nakontakované celé sítě pneu servisů a spaloven. Darovat mu odpad je pro ně jednodušší. Jinak by jej museli zlikvidovat na vlastní náklady a se značnou ekologickou zátěží. Z pneumatik jsou stavěné severní zdi budovy. Každá pneumatika se zafixuje hlínou, která se zatlouká klíny. Systém je prý stejně stabilní jako cihlové základy. K jihu se pak obracejí prosklené stěny. Slunce, které je vyhřívá, je pak hlavním „dodavatelem“ tepla. No a pokud by vám bylo teplo, dům je obohacen o systém ventilací, kterým si můžete teplotu regulovat.

Energie se „dobíjí“

tire walls12

Předpokladem pro to, aby měl dům dostatek vody, je vytvořit tisícilitrové rezervoáry. Sběrné jímky shromažďují dešťovou vodu i zimní sněhovou nadílku. Ta je potom rozvedena do dvou operačních sítí – užitkovou a pitnou vodu. Voda, která se využívá k pití a vaření, je naprosto nezávadná. Sám Reynolds s nadsázkou říká: "Je čistší než ta, která je v klasickém řádu. Je totiž čištěna biologicky systémem anaerobních bakterií". 

Elektřinu a horkou vodu zajišťuje systém solárních panelů a turbín. Na nich zajímavý fakt, že energie je shromažďována do baterií, které pak umožňují uživateli využívat kontrolované množství a dle potřeby. 

Éra zemědomů

Zemědomy jsou po všech stránkách výhodné. Nesporným faktem je, že by jejich výstavba i u nás vyřešila mnoho ekologických otázek likvidace odpadu a zajistila bydlení tam, kde se ho nedostává. Život v zemědomě by vyšlo uživatele na částku okolo 1000 korun ročně. Na druhé straně zde stojí nepochopení ze strany legislativy.

V Evropě bohužel není jednoduché sehnat povolení pro stavby tohoto druhu a pokud ano, pak jen s jistým omezením, jako je například centrální napojení na rozvodovou síť.  

Foto: Pinterest

Galerie

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...