fbpx


Zveřejněno: 31. 3. 2017

Úsměv. Neustále dobrá nálada. Řešení nových situací s lehkostí. Zdá se to spíše jako scéna z nějakého filmu, že? Jak hrát v takovém snímku hlavní roli? 

Pozitivní lidé přemýšlejí nad jinými věcmi než ti, kterým v myšlenkách kolují negativní scénáře. Rozdílnost je také v reakci na danou situaci a vynechat nemůžeme ani individualitu každého člověka, jeho odlišnost nejen v prioritách, ale také v chování a jednání.

Mám to v kapse!

Psychologie pozitivního myšlení tkví ve víře a přesvědčení, že každý den může být lepší než ten předchozí a že i sebemenší škobrtnutí je výzvou něco změnit nebo se někam posunout. Jestliže člověk věří, že vše zvládne, pak se častokrát (ve většině případů) stane opravdu to, co si přál.

pozitivni mysleni shutterstock 272544824

V čem to ale ve skutečnosti všechno spočívá? Znamená být pozitivní, že se budete na všechny usmívat, přijímat vše s radostí, nic nebudete odmítat a stanete se „Yesmanem“? Ne. Není vlastně žádná definice, jak se stát optimistou. Žádný návod, abyste byli zařazovaní do skupiny těch, kteří vše přijímají s jakýmsi nadhledem, neexistuje.

Extrovert bude vnímat pozitivní energii jinak, než tomu bude u introvertního člověka. A na tom nic není. Jak zní tedy zásady pozitivního myšlení?

Přijímejte s pokorou

Ptáte se, proč byste měli situace přijímat s pokorou a vděčností, i když jde o nepříjemné, nebo dokonce velice otravné chvíle? Protože každá jedna cestička v našem životě představuje možnost posunout se prostřednictvím nějakého zádrhelu dál. Jestliže dlouho váháte jak se rozhodnout v tom nebo onom, pak se zákonitě objeví rozřešení, se kterým jste samozřejmě ani zdaleka nepočítali. Dokonce vám možná takové východisko přinese ještě více problémů nebo starostí, ale ve výsledku je to krok k tomu, abyste se posunuli kupředu a objevili nové možnosti a jiné cesty k dosažení vašeho cíle.

Myslete na to, co chcete

Naše životy nejsou předem nastaveny loutkářem. Naše cesty životem nejsou pevně dané, tvoříme si je sami tím, co si přejeme, kam směřujeme. Impulsy k tomu, abychom daných cílů dosáhli, přicházejí samy, my je pak řešíme nebo také neřešíme. Podstatou však je, abychom si uvědomili, že  co si dokážeme představit, co si zvládneme v hlavě vizualizovat, malovat na papír, opakovaně se s tím ztotožňovat – vede k tomu, abychom toho dosáhli a stalo se to skutečnou realitou. Naproti tomu však mnohdy podléháme negativním scénářům. Ty nás posouvají nazpět a z vysněných cest se stávají temné uličky, kterými chodit nechceme – a to ani ve dvou. Změnou myšlení – přepnutím vnitřního tlačítka na myslet pozitivně, přemýšlet nad tím, co chcete, se změní nejen průběh vaší cesty, ale také její obsah. Pak se bude vše plnit velmi snadno – a to znamená, že jste na té nejlepší cestě životem v dané chvíli a na daném místě.

Meditujte

pozitivni mysleni shutterstock 420555958

Často se vlivem každodenního stresu, špatného životního stylu a uspěchané doby vrháme do všeho po hlavě, do své mysli si tak naházíme všelijaké harampádí, které už však později nikam neuklidíme. A tak se stává, že nám mozek stávkuje, že jsme roztěkaní, cítíme napětí a výjimkou není ani vznik psychosomatických onemocnění. Pomůckou pro to, abychom si vnitřně odpočinuli, je meditace. Je průvodcem ve chvílích, kdy se potřebujeme uklidnit, zbavit se napětí a svou pozornost zaměřit jinam. Navíc nejde o časově ani cenově náročnou terapii – vystačíte si sami se sebou, bez peněz a třeba i bez technologií, jestliže máte možnost sednout si nebo lehnout v přírodě do trávy a místo meditačních nahrávek poslouchat zpěv ptáků, šumění studánky nebo potůčku. Docílíte tak toho, že budete teď a tady a nebudete myslet na budoucnost, nebudou tedy vyvstávat negativní scénáře: Co kdyby...

Překážky v životě si představte na této situaci z dětství: Když jste spadli na zem a maminky se vás ptaly, zda jste toho zajíce chytli, abyste se nerozplakali, vždy jste se zvedli a šli dále. Někteří z vás se možná i smáli. A přesně takto bychom měli brát špatné zážitky. Pokaždé, když se objeví nějaká smutná, nešťastná chvíle, vzpomeňte si na to malé dítko, které spadlo, oprášilo si své ruce a oblečení a šlo dál s novou zkušeností. Ne každý den je pozitivní. A ne vždy se musíme usmívat. Jsou také dny, kdy chceme vzpomínat, být sami. Dovolte si být autentičtí. Dovolte si být tím, kým jste.

Mějte se rádi

Sebeláska je pojítkem všeho. Nedostatek čehokoli se vždy v něčem projeví. Jak můžete být šťastnými a pozitivními lidmi, když se nemáte rádi? Jak můžete pracovat na něčem, čemu nevěříte? Jak můžete zdokonalovat něco, jehož podstatu neznáte? Zaměřte se na vlastní potřeby. Na to, jak být se sebou spokojení. Na to, jak čerpat sílu a lásku z vlastního nitra, přijdete sami, nechte se vést. Pomoci vám však může např. Učebnice sebelásky od Lucie Kolaříkové.

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...