fbpx


Zveřejněno: 13. 4. 2017

Říká se, že cizímu jazyku se dá nejrychleji naučit v posteli nebo v zemi, ve které se jím mluví. Pokud zrovna neplánujete najít si milence ze zahraničí nebo strávit nějaký čas v cizině, nezbývá vám nic jiného, než se učit v našem českém prostředí. Naštěstí existují triky, které vážně fungují.

Pokud patříte mezi věčné začátečníky, není chyba ve vás, ale ve způsobu, jakým se učíte. Zamyslete se nad procesem svého studia a zjistěte, kdy, jak a z čeho se učíte a zda vám to vůbec vyhovuje. „Je hluboce zakořeněným omylem, že bez biflování se člověk cizí jazyk nenaučí. Na základní i střední škole se nějaký cizí jazyk všichni povinně šprtáme řadu let, ale proč se tedy více než polovina Čechů domluví jen česky?“ dokládá lektorka cizích jazyků Hana Dragounová a radí: „Zkuste zapomenout na to, jak jste se jakýkoli cizí jazyk učili na škole. Jak vidíte, tato metoda nefungovala. Vyzkoušejte opačný postup – neučte se z našprtaných slovíček a gramatických pravidel skládat věty, ale učte se rovnou celé věty, ze kterých pochopíte gramatiku a zapamatujete si z nich slovíčka.“ Tento proces je totiž totožný s postupem, jakým si každý z nás osvojil mateřský jazyk, a proto je nejpřirozenější cestou i pro osvojení jazyka cizího.

uceni shutterstock 407903728

Neleze vám angličtina do hlavy? Třeba se jen špatně učíte.

Spojte více zájmů dohromady

Není však důležité pouze to, jak se učíte, ale také z čeho. „Angličtinu jsem se snažila oživit asi deset let. Intenzivní samostudium jsem vždy vydržela jen několik týdnů, pak následovalo několik měsíců pauzy a vše začínalo od začátku – a tak pořád dokola. A pak jsem si uvědomila, z čeho se učím! Z učebnic starých dvacet let! Miluju výtvarné umění – nakoupila jsem si anglické knihy a učebnice na toto téma a angličtinu se díky nim obstojně naučila. A hlavně mě to konečně bavilo,“ svěřuje se Lenka, bytová designérka. Ať už se učíte čemukoli, musíte se správně motivovat. Spojte cizí jazyk s nějakým svým jiným zájmem a učení vám hned půjde lépe. Úžasné možnosti v tomto ohledu poskytuje internet, kde najdete cokoli, co vás baví a zajímá, a to v jakémkoli jazyce.

uceni shutterstock 427200133

Chovejte se jako turista i ve vlastním městě. Všímejte si cizojazyčných nápisů a v restauracích žádejte jiné, než české menu.

Vybudujte si novou realitu

Dobře se naučit cizí jazyk nemusí trvat roky, ale jen měsíce. Jak tedy na to? Zkrátka, když vy nemůžete do ciziny, musí cizina za vámi. Obklopte se cizojazyčným prostředím, díky kterému začnete v cizím jazyce nejen mluvit, ale hlavně i myslet. Kupujte si cizojazyčný tisk a knihy, serfujte na zahraničních internetových stránkách, dívejte se na filmy s titulky, zapojujte se do facebookových debat v cizím jazyce, moderní technologie dnes nabízejí jedinečné možnosti. Ven vyrážejte jen se slovníkem v kapse, v restauraci si sáhněte po cizojazyčném menu a při nákupu čtěte etikety v cizím jazyce. Buďte důslední a chovejte se tak, jako kdybyste neměli jinou možnost. Právě nutnost rychle se naučit cizí jazyk je důvodem, proč to při pobytu v zahraničí jde tak rychle.

Ve dvou se to lépe táhne

Navažte přátelství s cizinci, s kterými si můžete poklábosit a skvěle tak vyzkoušet nabyté vědomosti v praxi. Základem je mluvit, mluvit a mluvit a rozhodně se nebát žádných chyb, vždyť těmi se přeci člověk učí. Pokud nemáte žádného cizince ve svém okolí, existují speciální „seznamky“ dávající dohromady nadšence, kteří se bezplatně a vzájemně učí jazykům. Nejenže si procvičíte cizí jazyk, ale možná získáte i nové přátele.

Čtěte také: 

Otevřeně o vzdělávání: nejvyšší čas začít myslet jinak

ScioŠkoly: Budoucnost vzdělávání, nebo utopie? 

Spěcháte se školou? Rozmyslete si, co děláte... 

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...