Nakládat, zavařovat, zkvašovat či jinak konzervovat všelijaké potraviny lze v každém ročním období. Navíc bez chemie. Chcete se to naučit?
V dřívějších dobách byla jarní konzervace potravin, do té doby uskladněných ve sklepích, nutností. Ovoce i zelenina se začínaly kazit a šetrné hospodyně zachraňovaly, co se dalo. Vařily kompoty z jablek, švestek a hrušek, nakládaly česnek a polévkovou zeleninu do soli, sádla nebo oleje, zavařovaly strouhaný křen s posledními jablky.
Březen je ještě chudý na čerstvé bylinky, raná zelenina je pouze ve sklenících a pařeništích a ovoce má spoustu času. Dnes již nejsme odkázáni na uskladněné loňské zásoby a čerstvou zeleninu i ovoce si můžeme koupit v jakémkoliv množství a variantách. Přesto, proč si nezkusit doma zpracovat přebytky, které se hromadí v ledničce a nestíháme je spotřebovat?
Potraviny konzervované mléčným kvašením patří k těm pro nás nejprospěšnějším. Mix kysané zeleniny nás navíc na jaře nadopuje vitaminem C, enzymy, laktobacily a kyselinou mléčnou. Má blahodárný vliv na naše zažívání, imunitu a celkovou vitalitu. A takový klasický, čerstvě uvařený domácí kompot z jablek a sušených švestek zase dokáže navodit příjemně rodinnou atmosféru, i když se vám po bytě právě potuluje asi patnáct hlučných přátel.
Kvašená zelenina
Budete potřebovat:
1kg různé zeleniny (zelí, mrkev, salátovou okurku, květák, ředkev, papriku) zkombinovat můžete dle libosti cokoliv
Cibuli
5 stroužků česneku
3 silná kolečka křenu a kopr (co vám nesedí, klidně vynechejte)
Bobkový list,
4 kuličky nového koření
15 g soli, nejlépe mořské
Nádobu na kvašení - kameninovou nebo skleněnou, dvou až pětilitrovou zavařovací sklenici podle množství zeleniny.
Postup:
Zeleninu nakrouhejte nebo nakrájejte na nudličky či kolečka, květák rozeberte na malé růžičky. V míse smíchejte se solí a hrstkou kopru. Pak napěchujte do nádoby, aby pustila šťávu, a prokládejte kousky křenu, kolečky cibule, česnekem a ostatním kořením. Pokud je zelenina tvrdší a nepustí dost šťávy, aby byla ponořená, zalijte ji vychladlou svařenou osolenou vodou až po okraj. Potraviny se musí zatížit, aby byly stále pod hladinou. Nemáte-li speciální kvasnou nádobu, stačí malý talířek, na nějž postavíte závaží. Stejnou službu udělá menší sklenice s vodou. Nádobu přikryjte, ale tak, aby z ní voda mohla vytékat, a postavte na nějakou podložku či mísu. Nechte v pokojové teplotě 4 – 6 dní. Poté, pokud zeleninu nesníte, přendejte do chladna.
Čerstvý jablečný kompot
Budete potřebovat:
jablka (kolik jich posbíráte na zahradě)
hřebíček
skořici
pár citronů (dle množství ovoce)
sušené švestky
cukr
popřípadě datle
Postup:
Omytá jablka zbavte jádřinců a nakrájejte na kousky i se slupkou. Vložte do hrnce spolu s několika hřebíčky a rozlomeným svitkem skořice, zalijte šťávou z citronu, přidejte sušené švestky, doplňte vodou, oslaďte a vařte do změknutí. Množství libovolné. Zajímavá je obměna s datlemi. Tento kompot je nejlepší čerstvý a teplý. Pokud zbude, v ledničce vydrží týden, zmrazený samozřejmě déle.
Přeji vám voňavé jaro plné chutí a vitamínů.
Zavařit můžete i černý kořen, který je skvělý na hubnutí. Více se o něm dozvíte v dalším článku: Hadí mord zamorduje i přebytečná kila. Zajímá vás zdravá strava? Přečtěte si také naše další články Neutrácejte za prášky, kupte si kedlubnu a Čtyři tipy, jak vařit zdravěji.
Nenechte si ujít ani náš zítřejší exklusivní rozhovor s Janem Mühlfeitem.
foto: Shutterstock