Lidská psychika je stále z velké části neprobádaná, a tak mnoho procesů a principů fungování, které se v hlavě odehrávají, zůstává záhadou. Čím dál tím více si ale uvědomujeme moc, kterou naše mysl má. Důkazem toho mohou být zkušenosti – a to nejen ty, které sami zažijeme. Každým dnem můžeme být svědky „zázraků“ v našem blízkém okolí, stačí jen otevřít oči a vystoupit z komfortní zóny.
Tento krátký úvod vede k mé hlavní otázce, proč děláme věci, o kterých racionálně víme, že bychom je dělat neměli (kouříme, přejídáme se, koušeme si nehty, pijeme moc kávy a jíme moc cukru...), a naopak neděláme věci, o kterých víme, že bychom je dělat měli (cvičit, číst, být více v přírodě, zdravě jíst...)?
S kolegou Marianem Jelínkem nás tato otázka zajímala natolik, že jsme se o tom rozhodli napsat celou knihu. A já se pokusím ve stručnosti shrnout hlavní myšlenku (to neznamená, že byste si knihu neměli přečíst celou ☺).
Bez toho, aby nás někdo nutil, přirozeně a dlouhodobě děláme buď věci, které dělat musíme, abychom přežili, nebo ty, které nás baví. Ale jak máme vědět, že nás něco baví, když jsme si to nevyzkoušeli?
To do list: opustit komfortní zónu
Žijeme ve specifické době, v době blahobytu, pohody a komfortu. A pokud se v tomto prostředí nenaučíme pohybovat, je otázkou, jak to dopadne? Dříve lidem pomáhalo vystupovat z „komfortu“ okolní prostředí. Například nebyl zdaleka takový výběr potravin a hlavně běžní lidé neměli prostředky na to, aby se přejídali – nebyla obezita, nebyla teplá voda, kterou by se lidé každý den myli, nebylo ústřední topení ani klimatizace – byla vyšší imunita... A tak jsme určité věci dělat museli a jiné zase nemohli. Dnes už nás ale prostředí neomezuje a jsme to my, kdo by měl vlastní zónu komfortu stlačovat. A teď jsem prozradila celé to „tajemství“. Vnímáme, že cestou, a troufám si říci k úspěchu i štěstí, je výstup z komfortní zóny, nastavení takových pravidel, která budu dodržovat a která mě dovedou k cíli.
A jak?
Dejme šanci tomu, aby nás začaly bavit nové věci. Aby nás začalo bavit se hýbat. Hledejme a nacházejme to, co nás baví. A to se těžko dozvíme, když budeme sedět u televize nebo u počítače.
Druhý zásadní způsob vnímám v nacházení smyslu. Mnoho věcí možná ani nevyzkoušíme, protože nevíme proč. A když už máme k dispozici ty vědecké výzkumy, které dodají „potravu“ naší mysli, proč si je nepřečíst?
foto: Shutterstock