„Nějakou mast nebo čípky na hemoroidy máte?“ Paní v lékárně přede mnou mluví tiše, já sice stojím poslušně za čárou a respektuji její osobní prostor, přesto ke mně její rozhovor s lékárníkem doléhá. Chápu, jak jí je. Je to stejné jako si kupovat vaginální mast na kvasinky nebo Viagru, na to člověk potřebuje panáka a slabší povahy i neurol.
Většina lidí doufá, že „tenhle problém“ nějak zmizí sám, a oni nebudou muset podstupovat torturu v lékárně nebo u lékaře. Přitom pro lékaře je vyšetření hemoroidů stejné, asi jako když se vám dívá do krku. Ale my pacienti to tak nevidíme.
Zmizí samy? Má to svá „ale“
Když se poprvé setkáte s hemoroidy, první otázka, která vás napadne, je: „Musím s tím něco dělat, nebo to zmizí samo? Pane bože, ať stačí jen domácí léčba!“ Odpověď není úplně jednoduchá.
Lehčí případy, takzvané hemoroidy prvního nebo druhého stupně, což jsou ty, které jen občas svědí, se často dokážou vstřebat samy. Stačí, když tělu ulevíte – vyhnete se dlouhému sezení, přidáte vlákninu do jídla, třeba ovesnou kaši nebo jablko navíc, a pijete dost vody. Představte si to jako modřinu. Když ji necháte v klidu, tělo si s ní poradí.
Během několika následujících dní ale začala být bolest tak intenzivní, že mi nedala spát. Bolelo mě to, i když jsem seděla. O několik dní později jsem si kolem konečníku nahmatala bulku a na toaletním papíře jsem uviděla krev. To už jsem zpanikařila.
Jenže ne všechny hemoroidy jsou takové. Pokud cítíte rostoucí bolest, vidíte víc krve nebo se boule zvětšuje a tvrdne, čekání může být riskantní. To už jsou hemoroidy třetího nebo čtvrtého stupně a ty samy nezmizí, mohou se zhoršit, třeba až k trombóze, což je bolestivý zánět. Tady už tělo potřebuje ruku lékaře, ať je to mast, čípek nebo v horším případě drobný chirurgický zákrok. Stud stranou, doktoři to vidí denně a nikoho nesoudí.
Lékaře byste také měli navštívit v případě, že domácí léčba nezabere do týdne. „Zejména pokud krvácíte v oblasti konečníku, tak jděte k lékaři. Hlavně, když jste nikdy před tím potíže s hemoroidy neměli,“ apeluje na včasnou návštěvu odborníka doktor Jeremy Lipman.
Myslela jsem, že mám rakovinu
„Jako osmnáctiletá dívka, která se několik dní potýkala s bolestí a svěděním v anální oblasti, jsem se bála navštívit lékaře. Cítila jsem se nepříjemně a styděla jsem se,“ svěřuje se jedna z pacientek na webu Yourdoctors online. „Během několika následujících dní ale začala být bolest tak intenzivní, že mi nedala spát. Bolelo mě to, i když jsem seděla. O několik dní později jsem si kolem konečníku nahmatala bulku a na toaletním papíře jsem uviděla krev. To už jsem zpanikařila,“ popisuje mladá žena své zdravotní komplikace. Napadaly ji ty nejhorší scénáře, například že má rakovinu konečníku, což ji nakonec přimělo vyhledat lékaře. Diagnóza zněla „hemoroidy“, které byly způsobené nezdravou stravou a mizerným pitným režimem.
Řada lidí raději zkouší různé babské rady, než aby šli za lékařem. Mezi nejznámější pomocníky patří například epsomská sůl. Stačí si ji prý přidat do koupele a tam si dvacet minut posedět. Už Hippokrates doporučoval dubovou kůru, což je tradiční a osvědčený přírodní lék na hemoroidy díky svým stahujícím, protizánětlivým a hojivým účinkům. Dá se z ní udělat odvar nebo se prodává v mastičce. A samozřejmě ledové obklady. Jen to nepřežeňte, abyste se neprochladli.
Pacientce nakonec pomohla kombinace léků a domácí léčby. „Lékař mě požádal, abych si denně dopřávala sedací koupel s epsomskou solí. Poté mi předepsal mast a perorální protizánětlivé tablety proti bolesti. Navíc mi doporučil, abych na otok používala ledový obklad. Také mě vedl ke změně životního stylu, jako je zařazení ovoce a zeleniny do jídelníčku, včetně potravin bohatých na vlákninu, a zvýšení příjmu vody. Cílem bylo vyhnout se zácpě,“ uzavírá svůj příběh dívka s tím, že se nakonec úspěšně hemoroidů zbavila, aniž by byla nutná operace.
Těhotenství a stres
I když jsou sezení nebo přílišná námaha známé jako hlavní příčiny vzniku hemoroidů, už se tolik nemluví o faktoru, který je také důležitým hráčem, a tím je chronický stres. Když je člověk dlouhodobě v napětí, tělo produkuje víc stresových hormonů, jako je kortizol, což může narušit krevní oběh a oslabit žilní stěny – a to nejen v nohách, ale i dole v pánvi. Stres ovlivňuje trávení, výsledkem čehož je pomalejší pohyb střeva – zácpa.
Voda je základ, protože zjemňuje stolici a snižuje tlak na žíly v konečníku. Zároveň odborník doporučuje pohyb, alespoň 20 minut denně. Vhodná je chůze nebo plavání.
Bez ohledu na vyspělost civilizace, skupinou, která trpí na hemoroidy nejvíce, jsou těhotné ženy. „Těhotné ženy byly vždy k hemoroidům obzvláště náchylné, částečně proto, že děloha leží přímo na cévách, které hemoroidální žíly odvodňují,“ říká doktor Lewis R. Townsend. „Speciálním lékem na hemoroidy v těhotenství je ležet na levém boku asi dvacet minut každé čtyři až šest hodin. To pomáhá snížit tlak na hlavní žílu, která odvodňuje dolní polovinu těla,“ radí odborník.
Jaká je nejlepší prevence? MUDr. Jan Boháč pro Flowee radí, aby lidé hodně pili. Voda je základ, protože zjemňuje stolici a snižuje tlak na žíly v konečníku. Zároveň odborník doporučuje pohyb, alespoň 20 minut denně. Vhodná je chůze nebo plavání.
Hemoroidy měli i ve středověku
Hemoroidy jsou přirozenou součástí anatomie každého člověka. Problémy nastávají, když se tyto cévní struktury zvětší nebo zanítí, což vede k nepříjemným příznakům. Podle Národního zdravotnického informačního portálu má zkušenost s hemoroidy, které způsobují svědění a nepříjemné bolesti, více než polovina obyvatel starších padesáti let. Je však třeba poznamenat, že vzhledem k intimitě tohoto problému může být skutečný počet postižených osob ještě vyšší.
Říká se, že hemoroidy jsou daní za kancelářský sedavý způsob života. Bezesporu sedíme víc než naši předkové, jíme méně vlákniny a trůníme nekonečně dlouho na záchodě, protože scrollujeme na telefonu videa s kočičkami. Ale věděli jste, že hemoroidy nejsou výsadou moderní doby? Už ve středověku je léčili bylinkami. Potíže s hemoroidy měli rytíři, kteří trávili čas v sedle, i obyčejný lid, který vykonával těžkou práci, včetně zvedání těžkých břemen, což vzniku hemoroidů také nahrává.
Dnes víme, že jde o zduřelé žíly v konečníku, ale pointa zůstává: hemoroidy nejsou jen trest za kancelářský život – jsou součástí lidství. A to je první dobrá zpráva: nejste v tom sami, ať už sedíte u počítače, nebo jste rytíř na koni.