Výsledky různých studií ukazují, že vaginální infekci prodělají během života tři ze čtyř žen, a až 40 % z nich se opakovaně vrací. Jak s tím souvisí pH pochvy? Významně. Odhaluje totiž, zda uvnitř panuje kyselé či zásadité prostředí, z čehož vyplývá, zda je vagina infekcí ohrožena či nikoliv.
Nejlepší léčbou je prevence
Úsloví, že „nejlepší léčbou je prevence“, se může na první poslech jevit jako zaběhlé klišé, nicméně opak je pravdou. Vaginální pH papírky představují účinnou prevenci, která může pomoci předejít nepříjemným a omezujícím problémům, které s sebou vaginální infekce přinášejí – a nejen ty, které se opakují, každá taková samostatná epizoda představuje ataku, která s dotyčnou dokáže pořádně zamávat. Na jakém principu taková prevence funguje? „Pokud znáte své pH, pak víte, kdy zasáhnout, čímž můžete předejít vzniku problémů dříve, než začnou působit potíže,“ vysvětluje MUDr. Daniel Leško z Porodnické a gynekologické kliniky FN a LF Hradec Králové.
Jde o to, že každá žena občas uvnitř sebe cítí větší či menší diskomfort související třeba s nadměrným pálením, bolestí či určitou formou výtoku, jiné ženy zase trpí na zmiňované opakující se vaginální infekce. Na vině může být právě nevyhovující pH, jehož výši pomohou změřit vaginální pH papírky. „Máte-li je v domácí lékárničce, stačí jednoduché měření v případě, že se necítíte dobře. Za moment znáte výsledek a můžete se podle něj zařídit,“ vysvětluje lékař. Kdy takové měření provést? „Ideálně, pokud pocítíte potíže třeba po koupání v bazénu nebo po dietním prohřešku,“ odpovídá MUDr. Leško. Mezi další situace nahrávající změření patří prožívaný diskomfort (svědění, pálení, zápach, výtok), bolesti v podbřišku či otok (podezření na infekci), užívání antibiotik či prevence během těhotenství.
Nejde jen o jednorázové měření, zásadní je správná hygiena
Klíčem k udržení rovnováhy vašeho intimního prostředí samozřejmě není pouze pravidelné měření pH, jde o to, že pokud se toto měření stane součástí pravidelné intimní hygieny, může se, společně s dalšími preventivními opatřeními, významně podepsat na ústupu panujících obtíží či na ochraně před nástupem problémů, pokud jimi netrpíte (zatím).
Sperma má zásadité pH, a může tedy dočasně narušit přirozené kyselé prostředí. Proto by se měla nedílnou součástí prožitého sexu stát následná návštěva toalety a správná intimní hygiena.
V tomto směru je zásadní dodržovat pravidla správné intimní hygieny – u žen závisí zejména na utírání směrem zepředu dozadu po použití toalety. Na intimní partie je dále vhodné používat samostatný ručník, nepoužívat parfémované toaletní papíry nebo prostředky dámské intimní hygieny (typicky intimky). Zvážit můžete i používání intimního mycího prostředku, respektujícího přirozené pH pochvy – ačkoliv řada lékařů v této záležitosti zastává názor, že pro intimní hygienu bohatě postačí čistá voda, a netřeba užívat žádné speciální mycí prostředky.
Roli hraje i jídelníček, stres nebo (ne)používání kondomu
Mezi další opatření, která mohou napomoci minimalizaci rizik spojených s vaginálními infekcemi, patří dodržování vhodného jídelníčku. Ten by měl zahrnovat fermentované potraviny (jogurty, kefíry, kysané zelí) napomáhající udržovat ideální kyselost organismu celkově. Rovnováhu prospěšných bakterií mohou narušovat také hormonální změny během menstruace, těhotenství a menopauzy nebo během chronického stresu. V případě stresu pomůže každému něco jiného – celkově jde o to myslet na sebe a hledat prostředky, které nám dovolí zpomalit a odpočinout si. Někomu může pomoci jóga, jinému běh, dalšímu kniha.
V případě nutnosti užívat antibiotika je rozumné doplňovat je vaginálními probiotiky, vliv zásaditého spermatu na poševní mikroflóru pomůže snížit používání kondomu. „Ano, pravdou je, že i sperma má zásadité pH, a může tedy dočasně narušit přirozené kyselé prostředí. Proto by se měla nedílnou součástí prožitého sexu stát následná návštěva toalety a správná intimní hygiena,“ vysvětluje MUDr. Leško a přidává praktickou radu: „Pokud má žena nového partnera, může pro snížení rizika infekce užít vaginální probiotika.“
Kyselé prostředí funguje jako ochranný štít před nežádoucími bakteriemi
Zdravé vaginální pH je poměrně kyselé a jeho hodnota by se měla pohybovat mezi 3,8 a 4,5. „Právě taková kyselost funguje jako ochranný štít před nežádoucími bakteriemi,“ vysvětluje Theodora Bednářová, brand manažerka značky GYNELLA. Co si pod tím představit? „Když se do pochvy dostanou nezvaní hosté, kyselé prostředí je jednoduše zneškodní dřív, než by mohli napáchat škody,“ doplňuje a MUDr. Leško souhlasí: „Cizí bakterie a choroboplodné zárodky v kyselém prostředí umírají dříve, než stihnou způsobit problémy.“
Reklama
Těmi „škodami“ mají odborníci na mysli třeba bakteriální vaginózu, mykózu nebo zánět močového měchýře. Pokud se pH pohybuje nad hranicí 4,5, může jít o bakteriální vaginózu, projevující se šedým výtokem a rybím zápachem, pH nad 5 může napovídat infekci způsobenou bakteriemi, jako jsou Streptokok skupiny B, Stafylokok nebo E. coli, vyvolávající nažloutlý či nazelenalý výtok s nepříjemným zápachem. Včasné měření pH tak umožní rychle reagovat a předejít rozvoji větších problémů. Jak? Správnou hygienou a poradou s lékařem.
Za jakých situací může k těmto popisovaným „škodám“ dojít? „Jakmile dojde k narušení rovnováhy, potom se může rozvinout infekce,“ objasňuje MUDr. Leško. Ovšem bohužel, správné rozpětí pH mezi 3,8 a 4,5 nemusí zaručit absolutní ochranu – pH neovlivňuje třeba vaginální mykóza, pro niž je charakteristické svědění, pálení nebo bílý, hrudkovitý výtok.
Snadný způsob jak odhalit, co se děje
Aktuální pH si můžete nechat změřit u gynekologa, nebo použít indikační vaginální pH papírky a získat výsledek v domácím prostředí. Aby nebyly výsledky zkreslené, mělo by měření probíhat nejméně 15 minut po močení nebo 12 hodin po sexu. pH papírek zaneste do pochvy na 15–60 vteřin, a to do hloubky alespoň jednoho článku prstu (není to nepříjemné) – jde o to, aby se papírek dostatečně navlhčil poševním sekretem. Potom už stačí jen vyjmout a porovnat s přirozenou barevnou škálou.