Cítíte náhlou únavu, pálí vás oči, bolí v krku a už jste posmrkali nepřeberné množství kapesníků. Pod náhlou atakou chřipky se mátožně dostavíte k domácí lékárničce, vyndáte hluboko zapadlý Paralen a zamžouráte na etiketu. Tento lék prošel před šesti měsíci. V tu chvíli je lehké zpochybnit důležitost expirační doby na krabičce. Jenže je bezpečné si takový prášek přeci jen vzít?
Gina Ballottie, profesorka na Univerzitě Thomase Jeffersona ve Filadelfii, tvrdí: „Je základním pravidlem, že by lidé neměli užívat léky po expirační lhůtě, ale jestliže je toto datum vytesáno do kamene, toť otázkou.“
Základním pravidlem je neužívat léky po expirační lhůtě, ovšem většina z nich je stále v naprostém pořádku.
Testovací fáze
Farmaceutické společnosti jsou povinovány napsat dobu trvanlivosti na každý produkt, který pustí do oběhu. Toto datum je výsledkem mnohých testů, které musí léky podstoupit, než se dostanou na trh. Výzkumníci je do té doby skladují v doporučených podmínkách, jako je ideální teplota, vlhkost atd. a také je pravidelně kontrolují, zda jsou stále v pořádku a jejich chemické složení zůstalo netknuté. Jenomže jakmile skončí testovací fáze, která běžně trvá od šesti měsíců do dvou let, farmaceutická společnost vypustí své produkty do světa a dále o nich již ztrácí přehled. To tedy znamená, že expirační doba je pouze jen obdobím, kdy si jsou výrobci jistí (a mají to otestované), že je lék stoprocentně nezávadný.
„Po uplynutí této lhůty už to farmaceutická společnost jednoduše nemůže garantovat,“ říká Bellottie a dodává: „Bez dalšího testování si nemůžeme být jistí, zda bude lék stále fungovat tak, jak by měl.“
Pilulky po době záruční
Nicméně existují nedávné indicie, které naznačují, že některé medikamenty mohou být zcela v pořádku, i když jsou používány po lhůtě spotřeby. V červenci uveřejnila ProPublica rozsáhlý výzkum léčiv, který potvrzuje, že i roky prošlé léky mohou být naprosto v pořádku. Proč tedy vyhazovat za předražené prášky, říkáte si? Problémem je, že do té doby, než projdou tablety dalším testováním, které se bohužel v nejbližší době nechystá, zůstane praxe farmaceutických společností stejná.
Bellottie k tomu dodává: „Doporučení, která dávám svým pacientům, se nemění – neberte léky po expirační době. Mnohé podmínky, jako například skladování či otevření medikamentů, mohou ohrozit jejich účinnost či nezávadnost. Ano, je možné, že některé mohou být stále v pořádku, ovšem je složité to určit bez dalšího testování.“
Vyhodit či nevyhodit?
Pokud si tedy opravdu nutně musíte vzít prošlý lék, experti doporučují sáhnout vždy jen po takovém, který pokud by náhodou neúčinkoval, nijak vás neohrozil. Protože u některých medikamentů v expiraci riskujete pouze to, že už nebudou obsahovat účinné látky. Jestliže tedy pouze trpíte migrénou, bolest hlavy zkrátka nepřejde, ale pokud jde o nějakou situaci, kdy vás vynechání pilulky může stát život, v žádném případě to nepokoušejte. U jiných léků je hazard v tom, že pokud jsou již otevřené, mohou být kontaminovány. Obzvlášť opatrní byste měli být v případě tekutin. Nechcete-li však léky zbytečně vyhazovat a utrácet stovky korun za nové, klidně je sbalte a odneste do nejbližší lékárny. Tam vám poradí, jaké je ještě v pořádku si nechat a se kterými se rozloučit.
foto: Shutterstock, zdroj: Popular Science