fbpx

Zveřejněno: 27. 3. 2017

Název tohoto článku se může zdát na hlavu postavený.  Stres nás přece od zdraví odvádí a ne naopak, to je vědecky ověřený fakt. Faktem ovšem také zůstává, že aby se většina z nás o zdraví začala skutečně zajímat, musí být svým způsobem přitlačena ke zdi. Obrazně a někdy také doslova. A to umí stres skutečně bravurně.

Varovné kontrolky na palubní desce života se rozsvěcí pravidelně každému z nás. Kdo jim však skutečně věnuje pozornost? Je přece potřeba zařídit tolik věcí, splnit tolik úkolů, vydělat tolik peněz, vychovat tolik dětí a tak dále a tak dále. Vždy se najde dostatek důvodů, proč odložit péči o sebe sama.

stresem ke zdravi shutter1
Lidské tělo. Dokonalé "zařízení", které nám umožňuje pohybovat se prostorem a časem, zkoušet tisíc a jednu báječných věcí. Jako malí je skutečně děláme, všech tisíc, nečiní nám to žádné potíže. Máme stále plno energie a nápadů, co nového podnikat.  

O nějakých dvacet, třicet let později vykazuje tělo stále silnější známky opotřebení, ačkoliv se pohybujeme stále méně a méně. I když energií šetříme, jak se dá, tak se nám jí žalostně nedostává.

Skutečným viníkem snižující se odolnosti i výkonnosti organismu je stres. Výraz odvozený z anglického slova znamenajícího napětí, namáhání a tlak. Jak dlouho se dá fungovat v napětí a uchovat si zdraví?

Stres stojí v pozadí celé řady zdravotních onemocnění. Typickými nemocemi způsobenými dlouhodobým stresem jsou zvýšený tlak, žaludeční vředy, křeče svalstva či kardiovaskulární nemoci. Podle nových výzkumů zabíjí i mozkové buňky a vede tím mimo jiné ke stále četnějšímu onemocnění Alzheimerovou chorobou.

Stejně zhoubně působí stres v oblasti psychiky. Přes stavy nervozity, trémy a neschopnosti přiměřeně reagovat nás může dohnat až k celkové apatii nebo depresím.

stresem ke zdravi shutter2
Pokud se domníváte, že důsledky stresu vyrovnáte například zdravou stravou, potom budete pravděpodobně zklamáni. Dle zjištění vědců z Ohio State University vyplývá, že jakkoliv zdravé jídlo budete v období stresu pojídat, bude je tělo vnímat srovnatelně jako například smažená kuřecí křidélka z fastfoodu.

"Řada Čechů se neumí se stresem vyrovnávat,“ tvrdí terapeutka Simona Sedláčková z organizace Drop In. "Než aby řešili jeho příčinu, dají si sklenku alkoholu.“

Existuje vůbec nějaká cesta ven? Ano, existuje. Řešením je klid. Stres vytváří tlak, jakýkoliv protitlak jako reakce na něj vede k ještě většímu tlaku. Než na sebe jakýmkoliv způsobem tlačit, je dobré se naučit úplně vypnout. Dopřát si sladkou chvilku nicnedělání, kdy se hlava nezabývá žádnými úkoly. Jen tak se toulat přírodou nebo si bezstarostně hrát s dětmi dá našemu tělu víc, než všechny zázračné pilulky světa. Jakýkoliv pohyb, vědomé dýchání, rozvíjení svých koníčků, v neposlední řadě pravidelné milování, to vše vám pomůže stres pomalu, ale jistě vyřadit z vašeho života.

Stále více lidí nachází klid prostřednictvím meditace, tance, cvičení jógy a podobně. Uvolnění, vnitřní klid jsou slova, která slýcháme stále častěji. Tlačit sami na sebe jenom proto, abychom podali větší výkon nebo abychom vydělali víc peněz, se skutečně nemusí vyplatit. Jsou věci, které za peníze koupit nelze.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...