fbpx

Šest tipů, jako o adventu pomoci potřebným. Značka „zdarma“ 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Vánoční období je nejen časem radosti a pohody, ale také příležitostí ukázat svou solidaritu a ochotu pomáhat těm, kteří neměli v životě tolik štěstí

Zveřejněno: 9. 12. 2024

Prosinec přináší kromě vánočních svátků tři další významné dny, které nám připomínají hodnotu laskavosti a dobrých skutků. Světový den štědrosti Giving Tuesday (3. prosince), Mezinárodní den dobrovolníků (5. prosince) a Mezinárodní den lidské solidarity (20. prosince) nás inspirují k tomu, abychom dělali svět lepším místem.

Pomoc však nemusí být pouze o penězích a ani nemusí být vázaná na konkrétní dny. Mnohdy totiž postačí ochota a dobré skutky, které mohou někomu vykouzlit úsměv na rtech a výrazně zpříjemnit život. Prostě proto, že je to správná věc, ne proto, že je „ten den“. Pokud máte i vy chuť se do pomoci zapojit, přinášíme vám pár tipů, jak na to. 

1. Darujte věci, které už nepotřebujete

Každý z nás má doma jistě mnoho věcí, které už nepotřebuje. Ať už se jedná o oblečení, hračky, knížky nebo třeba kosmetiku. Zkuste v rámci předvánočního úklidu vytřídit věci, které by ještě mohly někomu posloužit. Odneste je do charitativních organizací, komunitních center nebo je nabídněte rodinám, které to potřebují – například maminkám samoživitelkám.

Inspirací může být například projekt Krabice od bot, což je největší sbírka vánočních dárků pro děti z rodin, které si nemohou dovolit nakupovat vánoční dárky. Více informací najdete na www.krabiceodbot.cz.

2. Darujte zdraví

Darování krve a plazmy je jedním z nejdůležitějších způsobů, jak pomoci druhým – může zachránit zdraví i život. Aby mohl člověk darovat, musí splňovat několik základních podmínek – věk mezi 18 a 65 lety, váha nad 50 kg a dobrý zdravotní stav. Ačkoli mají odběry krve a plazmy podobné požadavky, procesy a intervaly mezi nimi se liší.

Někdy stačí i drobnost – přátelské setkání s osamělým člověkem, pomoc při balení dárků nebo zajištění nákupu.

Darování krve je možné s určitými omezeními – muži mohou podstoupit odběr až pětkrát ročně, ženy čtyřikrát, vždy s pauzou alespoň osm týdnů. To je dáno tím, že kromě plazmy dochází i ke ztrátě krvinek, jejichž obnova trvá několik týdnů. Naproti tomu darování plazmy probíhá častěji, a to každých 14 dní, protože tělo ji dokáže obnovit do 48 hodin.

Samotný proces odběru krve trvá zhruba 10–15 minut, přičemž se odebírá 450 ml. U plazmy se používá metoda plazmaferézy, která trvá 45–60 minut. Během tohoto času se oddělí 650–890 ml plazmy, v závislosti na hmotnosti dárce. Po odběru se tělu dodává fyziologický roztok, který doplní ztracené tekutiny.

Pokud chcete být dárci jak krve, tak plazmy, je důležité dodržovat potřebné časové odstupy. Po odběru krve je třeba počkat čtyři týdny před darováním plazmy, zatímco po darování plazmy stačí pouze dvoutýdenní pauza, než je možné darovat krev.

Další informace o možnostech darování krve a plazmy naleznete na stránkách amberplasma.com. Darujte to nejcennější, co můžete nabídnout – naději na život.

3. Podpora potravinových bank

Zapojte se do pomoci potřebným a zároveň přispějte k omezení plýtvání potravinami tím, že podpoříte potravinové banky. Tyto organizace zajišťují distribuci potravin lidem v nouzi a zároveň podporují komunitní solidaritu. Supermarkety, výrobci i jednotlivci mohou darovat trvanlivé potraviny, které již nevyužijí, pokud jsou stále před datem spotřeby.

Nemusí jít jen o jídlo – proberte svou spíž i koupelnu, protože darovat lze i hygienické potřeby. Možná máte doma něco, co by mohlo najít nové využití. Potravinové banky tyto dary roztřídí a předají těm, kteří je potřebují nejvíce.

 

Pokud chcete pomoci ještě více, můžete se zapojit do organizace pravidelných sbírek potravin, které se konají po celé České republice. Informace o tom, jak se zapojit nebo přispět, najdete na www.potravinovebanky.cz. Každý dar, ať už čas nebo potraviny, může udělat velký rozdíl.

4. Věnujte svůj čas

Jednou z nejhodnotnějších forem pomoci je dobrovolnictví. Věnujte své schopnosti nebo alespoň pár hodin svého času na podporu místní komunity, různých organizací či jednotlivců. Někdy stačí i drobnost – přátelské setkání s osamělým člověkem, pomoc při balení dárků nebo zajištění nákupu.

5. Povzbuzení

Slova mají neuvěřitelnou sílu. Zkuste napsat dopis seniorům v domovech důchodců, zdravotníkům nebo komukoli, kdo by mohl uvítat vlídná a povzbudivá slova. I když se dnes může zdát psaní dopisů jako něco neobvyklého, věřte, že právě osobní a ručně psaný dopis přinese mnohem větší radost než SMS nebo e-mail.

6. Udělejte sbírku

Zkuste zapojit své přátele, kolegy nebo sousedy a uspořádejte sbírku oblečení, hraček nebo potravin. I menší iniciativa může přinést velkou pomoc. Navíc vás potěší vidět, jak se lidé dokážou spojit a společně přispět k dobré věci.

Související…

Dobrovolnictví po celém světě: Vyrazte na cestu, kde vám zajistí ubytování i stravu
Michala Jendruchová

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...