fbpx


Zveřejněno: 28. 3. 2017

Milan Jeglík bojuje za záchranu deštných pralesů. Se svým týmem založil neziskovou organizaci Prales dětem a v indonéské Sumatře vdechl život česko-indonéskému projektu Green Life. Jeho posláním je vytvořit pro zvířata útočiště bez ohrožení, které představují pytláci a ilegální dřevorubci.

4

Tygří komando chrání rezervaci a všechna zvířata, která zde žijí.

Milan se svým českým a indonéským týmem od roku 2009 vykupuje části pralesa. Tím vytváří a rozšiřuje rezervaci.   

Rezervaci střeží takzvané Tygří komando, proti-pytlácká hlídka ze členů Green Life, která ochraňuje tygry sumaterské a další ohrožené druhy zvířat. V neposlední řadě je pak součástí projektu výchovně vzdělávací a informační centrum na ochranu deštného pralesa Tygří dům. Jak dovolit ekosystému růst!

Nabízí se otázka, z jakých finančních prostředků jsou části pralesa vykupovány, aby se z nich mohla stát součást rezervace. Projekt Green Life získává peníze z prodeje vstupenek na přednášky či přes prodej certifikátů. Základním atributem je ale nepřijmout  peníze od nikoho, kdo se zároveň na devastaci přírody podílí

Otevřete oči

1

Fotografie z fotopastí umístěných v přírodní rezervaci Green Life ukazují místní chlupaté obyvatele, kteří zde žijí v míru.

„V současnosti na centrální Sumatře a na Borneu hoří ohromné rozlohy deštných pralesů. Zapálili je ti, kteří chtějí šířit zhoubné plantážnictví ať už pro palmu olejnou, či pro pěstování stromů pro papírenský průmysl. Místní lidé se dusí v dýmu a nesnesitelném kouři, děti umírají na plicní selhání, staří lidé jsou odsouzeni k záhubě, sloni, orangutani a tygři hoří zaživa a zemská atmosféra přijímá smrtelné dávky oxidu uhličitého, který způsobuje skleníkový efekt, oteplování atmosféry a oceánů, tání ledovců a postupné vymírání života. Poté nám možná ukážou nebohé dusící se indonéské děti a my tam budeme opět posílat peníze na jejich záchranu. Nadnárodní společnosti jim pomohou a budou sbírat cenné body humanity, aniž by si někdo všiml, že mají ještě dlaně černé od popela, který po nich zůstal na místech, kde byl ještě nedávno deštný prales. Dílo zkázy dokonáno, ale uplacená média vytvoří obraz humánní lidské společnosti, která se k tomu jako vždy postaví se slzami v očích a nastavenou pomocnou rukou,“ snaží se šířit osvětu Milan Jeglík. Mnohem víc než jednorázový příspěvek je změna přístupu k životu teď a tady. Čtěte, pátrejte po informacích, diskutujte a nespoléhejte se na večerní televizní zprávy, kde vám říkají jen to, co chtějí.

Proč vůbec chránit pralesy?

Řada lidí si stále neuvědomuje, co všechno nám tento složitý ekosystém dává, a tak se dál více či méně vědomě podílí na jeho ničení. V první řadě pralesy pohlcují velké množství oxidu uhličitého, když jsou pak stromy káceny či vypalovány, CO2 se dostává zpět do ovzduší a podílí se na celosvětových emisích skleníkových plynů. Z pralesů se do atmosféry prostřednictvím dešťových mraků každý den uvolňují miliardy tun vody, navíc v jejich útrobách žije až 50 % všech druhů zvířat a rostlin. Zejména pak rostliny mají pro nás další význam, protože se z nich vyrábí přibližně čtvrtina běžně používaných léků. Potřebujete ještě další důvod, proč se o zelenající se území na druhé straně planety začít zajímat? 

foto: Shutterstock, prales dětem, zdroj: prales dětem

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...