fbpx

Nejčastější otázky týkající se pojištění nemovitosti 1 fotografie
zdroj: Adobe Stock

Ačkoli je pojištění nemovitosti poměrně rozšířeným pojistným produktem, mnoho lidí neví zcela přesně, na co se vztahuje a jak funguje. Aby všechno bylo jasné, přinášíme vám odpovědi na nejčastější dotazy.

Zveřejněno: 21. 11. 2024

Začněme otázkou zcela obligátní, kterou si položí ten, který slyší pojem pojištění nemovitosti prvně v životě. Půjde například o mladé páry, které si kupují svůj první byt financovaný hypotečním úvěrem. V takovém případě po nich totiž banka sjednání pojištění nemovitosti bude požadovat a zpravidla jim ho při uzavírání uvěrové smlouvy také nabídne. Co je to pojištění nemovitosti?

Pojištění nemovitosti může pomoci pokrýt škody na vaší nemovitosti způsobené například povětrnostními vlivy (vichřice, krupobití) či živly, jako jsou povodně a požáry. Produkt ale myslí také na vandalismus a další situace.

Když pojištění sjednané nemáte, opravy budete muset hradit „z vlastní kapsy“. Pakliže ale pojištění nemovitosti uzavřené máte, s opravami vám po finanční stránce pomůže pojišťovna. Vzniklou škodu totiž bude v souladu s pojistnou smlouvou kompenzovat.

Na co se pojištění nemovitosti vztahuje?

Název produktu vlastně přesně vyjadřuje, k čemu je určený. Pojištěním nemovitosti skutečně z finančního hlediska chráníte nemovitost jako takovou. Tedy vše, co je pevně připevněno k zemi nebo ke stavbě samotné. Jde tedy o základy, zdi, střechu, ale i okna nebo finální podlahy a obklady. Do smlouvy můžete zahrnout i zapuštěný bazén nebo zahradní altán.

Vybavení, které můžete libovolně přesouvat a přemisťovat – nábytek, spotřebiče, pokojové rostliny nebo třeba nadzemní bazén či plechovou garáž bez základů – naopak součástí pojištění nemovitosti zpravidla nejsou. Pro tyto případy slouží pojištění domácnosti.

Kolik stojí pojištění nemovitosti?

Cenu pojištění nemovitosti je velice obtížné stanovit bez znalosti přesné adresy nemovitosti a její velikosti, ať už jde o podlahovou plochu, nebo počet pater, nebo částku, na kterou chcete nemovitost pojistit. Až na základě těchto (a zpravidla i některých dalších) údajů bude společnost schopna výši pojistného přesně stanovit.

Obecně lze ale říct, že pojištění průměrného bytu vás ročně vyjde na jednotky tisíc korun. Luxusní rodinný dům se pak může pohybovat řádově až v desítkách tisíc korun.

Co když chci změnit pojišťovnu?

Je také důležité pamatovat na to, že pojistná smlouva se zpravidla automaticky o rok prodlužuje, přičemž po jejím prodloužení zaplatíte pojistné na další rok. Chcete-li pojišťovnu změnit – nejčastěji kvůli výhodnějším podmínkám – musíte stávající smlouvu včas vypovědět (nejpozději šest týdnů před výročním dnem), aby k jejímu prodloužení nedošlo. Novou smlouvu si včas sjednejte s platností hned od následujícího dne po konci platnosti stávající smlouvy, aby nemovitost nezůstala nepojištěná, třebaže by šlo jen o pár dní – nikdy nevíte, kdy vás riziková situace potká.

Související…

U rodičů do pozdního věku, nebo krkolomné hledání pronájmu: Bydlení je dlouhodobým dilematem mladých
Pavel Králík

 

 

foto: Adobe Stock, zdroj: VLTAVA LABE MEDIA

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...