Ráno se vzbudíte a necítíte se nejlépe. Něco na vás “leze”. Je to jen rýma a kašel nebo rovnou chřipka? Absence v práci je v případě chřipky nevyhnutelná, nechcete-li ohrozit zdraví své a svých kolegů. Víte, co dělat, abyste se vyhnuli nepříjemnostem v podobě krácení dovolené za neomluvenou absenci? Pojďme se na to společně podívat.
Co je to neomluvená absence?
Neomluvená absence v práci nastává tehdy, když se jako zaměstnanec nedostavíte do práce, aniž byste zaměstnavateli předložili dostatečnou omluvu své nepřítomnosti.
Podoba „dostatečného ospravedlnění“ se přitom liší v závislosti na pracovních podmínkách a smlouvě. Obecně se za něj považuje například lékařská zpráva. Může se ale jednat i o situaci, jako je předvolání k soudu nebo výslech na policii.
Vždy je třeba mít v ruce důkaz, nejlépe písemný dokument, jehož pomocí doložíte, proč se nemůžete do práce dostavit. Podle základních povinností zaměstnance, které stanovuje § 301 zákoníku práce, musíte využívat svou pracovní dobu.
Reklama
Pokud tak neučiníte a zároveň neexistuje uznatelný důvod, který by vám v tom bránil, jedná se o neomluvenou absenci. Ta představuje závažné porušení pracovní kázně, které může vést až k výpovědi z pracovního poměru.
Musím omluvit i jednodenní absence v práci?
V zaměstnání musíte omluvit jakoukoliv absenci včetně jednodenní. Základem je dostatečná komunikace se zaměstnavatelem. Můžete se společně dohodnout na čerpání “sick days” nebo dovolené. V některých zákonem stanovených případech vám musí volno poskytnout bez výjimek – jedná se například o svatbu, pohřeb a další výjimečné situace.
Jak omluvit absenci v práci?
Prvním krokem je co nejdříve informovat zaměstnavatele o tom, že nebudete moci do práce dorazit. Omluvenka do práce by měla být podána co nejdříve, ideálně hned ráno. V dnešní době je běžné omluvit se i formou SMS, ale vždy je lepší se ujistit u svého nadřízeného, zda je pro něj tento způsob dostatečný. Pro jistotu si vždy schovejte potvrzení o odeslané zprávě.
Pokud si nevíte rady, můžete využít následující vzor omluvenky do práce:
Dobrý den,
jmenuji se [Vaše jméno] a dnes bohužel nemohu dorazit do práce z důvodu [stručné uvedení důvodu absence, např. nachlazení].
Děkuji za pochopení.
S pozdravem a přáním hezkého dne
[Vaše jméno]
Pamatujte, že omluvenka do práce přes SMS nenahrazuje písemnou omluvu, kterou budete muset dodat dodatečně. Spolu s ní zaměstnavateli zašlete dokumenty dokládající vaši absenci.
Jak již bylo řečeno, může se jednat o lékařskou zprávu nebo neschopenku. Pro takové případy se vyplatí mít sjednané úrazové či životní pojištění, které pokryje vaše výdaje po dobu celé léčby – více se o něm dočtete zde.
Vytýkací dopis za neomluvené absence: Jak se zachovat?
I za jedno áčko, jak se neomluvené absenci říká, vám hrozí vytýkací dopis. Ten vám zaměstnavatel může zaslat také za:
- pozdní dodání lékařské zprávy,
- opakované jednodenní absence bez udání vážného důvodu,
- neomluvenou absenci vedoucí k narušení chodu firmy.
Zaměstnavatel vám vytýkací dopis za nevhodné chování buď předá osobně do rukou, nebo vám ho zašle na adresu vašeho bydliště. Ve zkratce se jedná o písemný dokument, ve kterém vás zaměstnavatel upozorní na to, že není spokojen s vaší prací či chováním.
Pokud jste zaměstnavatel, najdete vzor vytýkacího dopisu zdarma na internetu. Nicméně je vždy lepší obrátit se na odborníka, který vám ho sepíše dle zákona. V případě dlouhodobých sporů se můžete obrátit na právníka, který vám poradí, jak se problémového zaměstnance zbavit.
Neomluvená absence: Jaké jsou možné následky?
Neomluvená absence v práci může mít pro vás jakožto zaměstnance nepříjemné následky. Obecně platí, že za jednorázové prohřešky, které se neopakují nejsou ukládány přísné tresty. Velmi záleží na vašem chování i přístupu vašeho zaměstnavatele. Mezi nejčastější důsledky neomluvené absence patří:
- Krácení dovolené za neomluvenou absenci – váš zaměstnavatel vám může zkrátit dovolenou o jeden až tři dny za každý den neomluvené absence. Jedno áčko vás tedy může připravit o tři dny dovolené.
- Výpověď z práce – opakovaná neomluvená absence může vést až k okamžitému zrušení pracovního poměru.
Až se zase ráno probudíte s nepříjemným škrábáním v krku, dejte šéfovi včas vědět, že vás nemá v práci očekávat, a v klidu se z nemoci vyležte. Myslete na to, že otevřená komunikace je vždy nejlepší cestou, díky které se vyhnete zbytečným problémům, které mohou vést i ke krácení dovolené nebo vyhazovu z práce.
foto: PlaCla, zdroj: PlaCla