Žraloci, kteří především díky Spielbergovu filmu Čelisti ze 70. let získali pověst krvežíznivých oblud, ročně usmrtí v průměru 6 lidí. Je mnohem pravděpodobnější, že na vás v práci spadne automat na pití a rozdrtí vás k smrti, než že vás zabije žralok.
Reklama
Oproti šesti obětem na straně lidstva tady máme přibližně 100 až 273 milionů žraloků, kteří jsou ročně usmrceni lidmi. Ti jsou zabíjení ve snahách o zvýšení bezpečnosti na plážích, nebo omylem spolu s dalšími rybami, případně z čistého rozmaru jako trofeje. Rozšířené je také uřezávání žraločích ploutví do polívek. Zmrzačení žraloci jsou pak vypouštění zpátky do moře a neschopni plavat klesnou ke dnu a udusí se.
Je mnohem pravděpodobnější, že na vás v práci spadne automat na pití a rozdrtí vás k smrti, než že vás zabije žralok
Žraločí kousnutí ale není výjimečné proto, že jsou žraloci tak vzácní, ale kvůli tomu, že prostě nechtějí jíst lidi. Žraloci jsou přirozeně velmi plachá zvířata a neznámých velkých objektů se bojí. Sami od sebe na člověka zaútočí jen zřídka, většinou pouze tehdy, jsou-li k tomu přímo vyprovokovaní.
Žraloci prostě nechtějí jíst lidi
Žraloků je, jak známo, obrovské množství druhů. Před dvěma lety zaujala zpráva o druhu žralok grónský, který je možná nejstarším žijícím obratlovcem na světě. Vědci zkoumali několik desítek těchto jedinců a jejich stáří odhadli na 250, ale možná taky 400, či dokonce 500 let.
foto: shutterstock, zdroj: EcoWatch