fbpx


Zveřejněno: 22. 4. 2017

Existuje mnoho názorů na správnou výchovu dětí, víceméně se však všichni shodují na tom, že pro naši budoucnost nejsou vzdělávací instituce a moderní technologie dostačující studnicí informací. Jak tedy našim dcerám a synům předat ten nejlepší základ do života? 

Každé dítě je unikátní svými vlastnostmi, silnými stránkami a talentem. Ve škole se sice přiučí lecčemu, ale na rozvíjení vlohů jednotlivce se v tomto směru příliš nereflektuje. Naopak se klade význam na posílení slabých stránek, což je podle odborníků ten největší kámen úrazu.

nuda dite shutterstock 577538026

V klasických školách se nezaměřují na individualitu a tím pádem nemohou rozvíjet silné stránky dítěte.

Posilovat slabé stránky nestačí

„Důležitá je úcta k individualitě dítěte. Od útlého věku by měl rodič respektovat jeho charakter. Ano, je to obtížné a tento způsob výchovy bere hodně energie, ale vyplatí se. V našich zeměpisných šířkách se to však úplně nenosí. Vinou přísné výchovy vyrůstají z mnoha dětí jedinci bez sebevědomí a bez schopnosti prosadit se. Úloha rodiče by měla spočívat hlavně v rozvíjení klíčových talentů a schopností. Protože když má člověk práci, která ho baví a těší – bude šťastný a spokojený,“ uvádí na pravou míru hlavní myšlenku výchovy odbornice Zdeňka Kárná.

Dětský mozek váží při narození něco kolem 300 gramů a již ve třech letech života získává 95 % hmotnosti mozku dospělého jedince. Aby se vyvíjel správně, jsou pro něj zásadní stimulující události, které formují deantrity. Představte si je jako členité výběžky vyplňující nervovou buňku. Takto vybavený neuron se stává více kompletním, a následně dochází k lepšímu přenosu a zkontaktování dalších sousedících buněk.

Začněte včas

Za několik posledních let byla otázka rozvoje dětského potencionálu více než diskutovaným tématem, ke kterému se vyjádřilo nespočet odborníků a vědců. Poslední výzkumy však potvrzují fakt, že mozek nejlépe a nejintenzivněji nasává podněty od tří do šesti let. Později je už člověk dá se říci „hotový“ a jeho podstatu lze cílenými postupy ovlivnit už jen z 5-7 %. Avšak mnozí rodiče se stále domnívají, že největší boom v rozvoji u dětí začíná nástupem do první třídy.

tablet dite shutterstock 400767475

Klasické stolní hry moderní technologie zkrátka nenahradí.

Moderní technika není vše

„V dnešní rychlé digitální době je nejdůležitější od útlého dětství na dítě mluvit, zpívat mu, později mu číst pohádky, ukázat mu základy ovládání vlastního těla, rozvíjet jeho výtvarnou fantazii. Nejnovější výzkumy totiž ukazují, že pro malé děti není tablet, který se stal fenoménem posledních let, úplně podněcující médium. Děti trávící hodně času u počítače či tabletu nechápou význam slov, obvykle špatně mluví – neumí vyslovovat, šumlují, huhňají a nesprávně artikulují. Je totiž rozdíl dívat se na obrazovku a na druhé straně sledovat matku či otce, jak tvoří slova, kam putuje jazyk při tvorbě hlásek, jakým způsobem jsou postaveny zuby.“ vysvětluje životní a profesní koučka Zdeňka Kárná.

Tipy na rozvoj dítěte 

Darujte mu hračku, která bude s dítětem nejenom v postýlce, ale bude se ji moc vzít kamkoliv s sebou - bude mu navozovat pocit bezpečí, když se bude pohybovat v novém a neznámém prostředí. Lépe s ní usne tehdy, když jej bude hlídat například babička. Neváhejte nad postýlku zavěsit barevné hračky různých tvarů, listujte v leporelu, začněte s předčítáním kratších pohádek. Dítě si osvojuje nové podněty, ale stejně tak mnohé odkoukává od svých rodičů. Buďte mu tedy tím nejlepším vzorem.

Ctěte jeho soukromí a nevpadněte do jeho dětského pokoje bez zaklapání. Uvidíte, že na oplátku bude klepat i na dveře vaší ložnice předtím, než vstoupí. Rodičovská role nesouvisí s nadřazeným chováním, jak si mnozí mylně myslí. S děckem si povídejte, ptejte se ho, jaký prožil den ve školce či školce. Zkrátka se zajímejte. Tím posilujete pocit důvěry a umění komunikace. Silné stimulující účinky má i chvála a povzbuzení. Pro dítě je stěžejní pozornost vlastních rodičů mnohem více, než všechny moderní hračky dohromady. Místo počítačových her, hrajte společně s dětmi ty stolní, násobí totiž sociální dovednosti. Veďte děti k samostatnosti tím, že je naučíte domácím povinnostem.

Netušíte, jak dávkovat jednotlivé úkoly? Obraťte se na metodu Marie Montessori, která vytvořila něco jako tahák pro rodiče. Neváhejte si přečíst chytrou příručku například Rozvíjej se, děťátko od Evy Kiedroňové, nebo si s dětmi sedněte nad pracovními listy. Další možností je také univerzita pro batolata, kde pořádají kurzy pro dítě od jednoho roku do tří let i jejich rodiče.

deti skolka shutterstock 342072323

Cizí jazyk je dobré učit děti od mala. Ideální jsou speciální mateřské školky.

Okna příležitostí

V případě, že byste chtěli mít doma malého virtuose, nebo tlumočníka, který vládne cizímu jazyku, je dobré vědět, kdy jsou u dětí otevřeny tzv. okna příležitostí. Česká asociace pro aktivní rozvoj dětí (CAPARD) tvrdí, že vhodné načasování pro emoční a sociální rozvoj započíná ještě před narozením a pokračuje do dvou let. Pro hudbu a hudební cítění je to také kolem druhého roku. I s malými dětmi se můžete přihlásit do hudebního kroužku. Matematice a logice přeje zase doba od tří až šesti let. Slovní zásobě je otevřeno období od dvou do šesti let, proto s dítětem mluvte, popisujte mu to či ono, zpívejte, opakujte říkánky. Co se týká cizích jazyků, ideálním řešením jsou cizojazyčné mateřské školky. K dalšímu pilování angličtiny je možné přistoupit od osmi do desíti let. 

Všeho moc škodí

„Zdá se, že rodiče dětí mezi sebou dnes soutěží v počtu kroužků, které dítě navštěvuje. Není výjimkou, že i děti na prvním stupni mají každý den nějaký kroužek. Často to vede k přetěžování dětí, jejich únavě, špatným školním výsledkům a celkové nekondici. Vyhnout by se rodiče měli přílišnému nátlaku, aktivity by si mělo dítě vybrat samo. Při výchově se vyplatí uplatňovat koučovací způsob. Tedy nerozkazovat, ale ptát se (Co by bylo fajn teď udělat? Čemu by ses chtěl věnovat? Proč jsi tohle neudělal?). Direktivní způsob výchovy blokuje schopnosti i talent a jeho následky v dospělosti jsou nedozírné,“ objasňuje časté chyby rodičů lektorka PhDr. Zdeňka Kárná.

Čtěte také: 

Bráníte svému dítěti v genialitě? Odemkněte jeho skrytý potenciál

Odemkněte potenciál svých dětí: 1 díl

Proč je dobré vyměnit dětem traktor a Barbie za mandalu?  

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...