Doplňky stravy jsou v dnešní době jedním z nejčastěji používaných nástrojů pro podporu zdraví. Troufli byste si ale říci, zda právem či neprávem? Jejich popularita roste zejména díky snadné dostupnosti a širokému spektru benefitů, které slibují.
K doplňkům stravy můžeme počítat vitamíny a minerály, bylinné extrakty i látky zaměřené na specifické potřeby, jako je podpora imunity, energie nebo spánek. A právě doplňky nám, i díky chytlavým reklamám, nabízejí možnost doplnit látky, které tělo nemusí vždy přijímat v dostatečném množství z potravy.
Buďme ale konkrétnější. Například vitamín D, který je klíčový pro zdravé kosti a imunitní systém, je často deficitní, zejména během zimních měsíců, kdy je méně slunečního světla. Studie ukazují, že pravidelné užívání některých doplňků může přispět ke zlepšení kvality života, pokud je kombinováno se zdravou stravou a pravidelným pohybem. Není to tedy tak, že byste slupli každý den zázračnou pilulku, a za chvíli byli jako rybička.
I zde platí „všeho s mírou“
Jistě mají doplňky stravy četné výhody, ale je důležité přistupovat k nim s opatrností a rozmyslem. Přestože jsou považovány za bezpečné, nesprávné nebo nadměrné užívání může vést k nežádoucím účinkům. Například nadměrné dávky vitamínu A mohou být toxické a způsobit zdravotní komplikace, jak říká loňská studie, zatímco nevyvážené užívání doplňků obsahujících železo může dle odborníků poškodit játra.
Reklama
Rovněž je třeba brát v úvahu, že doplňky stravy nenahrazují pestrou a vyváženou stravu. Mnoho odborníků proto před zahájením pravidelného užívání jakýchkoli doplňků stravy doporučuje konzultaci s lékařem nebo odborníkem na výživu, aby bylo zajištěno, že jsou doplňky vhodné pro individuální potřeby konkrétní osoby. A my jsme se proto také zeptali odbornice.
Podle čeho vybírat?
Vitamíny a doplňky stravy mají v každodenní rutině Čechů již své místo. A není divu. Reklamy nám je vnucují a prodávají na každém kroku, ale faktem je, že doplňky stravy dnes totiž potřebuje zejména vlivem ne zcela optimální životosprávy téměř každý Evropan. Na trhu jich však v současnosti najdete mraky, ať už v regálech supermarketů, nebo ve specializovaných e-shopech. Jsou mezi nimi ale značné rozdíly. Jak poznáte kvalitní doplněk stravy? Mohli byste se totiž pěkně napálit a místo toho, abyste si pomohli, byste si mohli i uškodit, anebo zkusit, jak moc funguje či nefunguje placebo.
Doplňky nepodléhají regulaci
Dostupnost vitamínů a doplňků stravy nikdy nebyla snazší. Oproti lékům nejsou doplňky stravy ze strany autority schvalovány, výrobce či dovozce má pouze informační povinnost vůči Ministerstvu zemědělství ČR, kam musí před prvním uvedením na trh zaslat text české etikety doplňku stravy. Výrobce není před uvedením na trh povinen ověřovat účinnost doplňku stravy. Zákonem není ani nijak vymezena odborná způsobilost personálu prodejen doplňků stravy.
Jak to ale s těmito doplňky skutečně je, jsme se zeptali PharmDr. Hany Chudobové z rodinné lékárny Vitalpoint.
Paní doktorko, řekla byste laikovi, jestli je vůbec nutné konzumovat vitamíny a doplňky stravy?
Samozřejmě je prioritou doplňovat všechny důležité živiny ze stravy. Málokdo si je však schopen dlouhodobě zajistit, a to i z finančního hlediska, tak pestrou a vyváženou stravu, která by mu garantovala příjem všech nezbytných vitamínů, minerálů a spousty dalších tělu prospěšných látek. Právě v tom momentu přichází na řadu suplementace pomocí doplňků stravy.
Zásadní je nejen deklarace obsahu účinných látek, ale i jakou formou jsou v doplňku stravy zpracovány. To je důležité pro jejich vstřebatelnost, tedy dobrou využitelnost tělem.
Platí to i v náročnějších obdobích zvýšené potřeby látek nezbytných pro tělo, jako je růst, nemoc, zvýšená stresová zátěž, seniorský věk apod. Proto se domnívám, že jejich podpůrné užívání ve formě kvalitních doplňků stravy prospívá každému z nás.
Mohla byste být konkrétnější? Jaké doplňky hlavně obecně lidé potřebují? Jsou vůbec nějaké „obecně“ potřebné?
Typickým příkladem takové látky, která podle odborníků chybí většině Čechů, jsou třeba omega-3 mastné kyseliny, obsažené hlavně v rybím mase. Takže pokud nekonzumujete 2 až 3 porce ryby týdně, je užitečné si příjem této důležité látky zajistit pomocí doplňků stravy.
Smysl také dává zařadit do každodenního života vitamíny, minerální prvky a vybrané látky zejména během specifických období, například když je člověk vystaven vyššímu stresu, nemoci nebo z nějakého důvodu nemůže přijímat plnohodnotnou kvalitní stravu. Patří sem i doba těhotenství či zvýšené fyzické a psychické zátěže. Ale souviset to může také se sezonou nebo událostmi, které nás čekají. Například na podzim je vhodné užívat imunitu podporující kombinaci vitaminu C, D a zinku, před létem beta-karoten, před exotičtější dovolenou doporučujeme obstarat si probiotika apod.
Pokud si je ale chceme koupit, přijdeme do lékárny, a na co se máme zaměřit při nákupu doplňků stravy?
U každého přípravku byste při nákupu měli sledovat několik klíčových ukazatelů. Pro mě je nejdůležitější hodnověrnost výrobce a kvalita jeho produktů, které by navíc měly být pravidelně testovány odbornou a nezávislou institucí. Zásadní je nejen deklarace obsahu účinných látek, ale i jakou formou jsou v doplňku stravy zpracovány. To je důležité pro jejich vstřebatelnost, tedy dobrou využitelnost tělem. A kromě vhodného složení a moderního technologického zpracování je dále, zejména vzhledem k stále častějším alergickým projevům, účelné minimalizovat množství všech pomocných látek, tj. aditiv, která se často přidávají kvůli chuti, vzhledu nebo prodloužení trvanlivosti – typickými příklady jsou sladidla, barviva či konzervanty.
Za vysoce vstřebatelné doplňky stravy považuji například tzv. lipozomální vitamíny, minerály ve formě chelátu, koloidní minerály (neboli směsi makro a mikročástic minerálů, které organismus potřebuje ke správnému fungování), kolagenní peptidy či hydrolyzovaný kolagen (druh proteinu, který se získává z rozdrcených kostí, chrupavek a kůží zvířat – pozn. red.).
Mohu nějak já, jako běžný uživatel, ovlivnit účinek vitamínu nebo doplňku stravy?
Účinnost konkrétního doplňku stravy, podobně jako je tomu u léků, mohou ovlivnit některé návyky, jako je užití v nevhodnou denní dobu, nerespektování doporučení užití přípravku vzhledem k příjmu stravy nebo zapíjení nevhodnými nápoji, jako je třeba káva či colové nápoje. Léky i doplňky stravy doporučuji zapíjet čistou vodou.
Ačkoliv vitamíny a doplňky stravy najdete v regálech každého supermarketu, vyplatí se je nakupovat u odborníků, tedy především v lékárnách a jejich specializovaných e-shopech. Odborníci si jistě mnohem lépe ohlídají nabídku jen kvalitního sortimentu. Bonusovým kritériem při výběru kvalitního doplňku stravy bývá i deklarace průběžného a na výrobci nezávislého laboratorního testování výrobků, která by měla garantovat, že si zákazník koupí skutečně to, co je uvedeno na etiketě přípravku.
foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek