fbpx

Správná chůze i držení těla je klíč ke zdraví. Jak na to? 1 fotografie
Zdroj: Freepik

Bolesti zad, hlavy, únava. Příčina vašich problémů může být jednodušší, než si myslíte: Špatné držení těla. Tyto zdánlivě banální nedostatky mohou pěkně potrápit a přerůst v dalekosáhlé následky pro vaše zdraví, od bolestí zad, kloubů a svalů po problémy s dýcháním či trávením. Naštěstí se tomu dá snadno předejít.

Zveřejněno: 24. 2. 2025

„Rovně stůj a nehrb se!“ Kdo to kdy neslyšel, ať hodí kamenem! Řešení sice není tak jednoduché, ale je pravda, že správné držení těla zajišťuje optimální rozložení váhy na klouby a páteř, čímž minimalizujete problémy s pohybovým aparátem a zároveň snižujete riziko bolestí. Bude se vám i lépe dýchat a podpoříte správnou funkci vnitřních orgánů. Správná chůze zase šetří energii, snižuje zátěž na klouby dolních končetin a přispívá k pocitu lehkosti a pohody. Pojďme se na zdravý pohyb podívat detailněji.

Jak dosáhnout správného držení těla?

Základem je uvědomění si svého těla a jeho polohy v prostoru. Představte si, že se natahujete za temenem hlavy směrem vzhůru, ramena máte uvolněná a stažená dozadu. Lopatky směřují k sobě, břicho je zpevněné a pánev je v neutrální poloze. Schválně si během dne zkuste, jestli je váš postoj správný, a pomalu se snažte zlozvyky v postoji eliminovat.

  • Pohyb – Kromě správného postoje je důležitý také pohyb, zejména pravidelné posilování zádových svalů, které tvoří oporu pro páteř. K tomu vám pomůže jóga nebo pilates, které se zaměřují na protahování a posilování hlubokých zádových svalů a zlepšení stability. Pokud chcete jít ještě o krok dál, ideální jsou i kliky nebo veslování.
  • Zdravá strava a dostatek tekutin – Správná výživa a hydratace jsou důležité pro zdraví kostí a kloubů. Nezapomínejte na vyváženou stravu, dostatek hořčíku, vápníku a kolagenu.
  • Fyzioterapie – Využijete ji v případě bolestí, nebo i jako prevenci. Fyzioterapeut vám navrhne vhodné cviky na míru a pomůže vám se správnou korekcí těla, chůzí i sezením.

Sedavé zaměstnání: Jak zdravě sedět?

Kromě postoje je důležité také sezení, zejména pokud denně trávíte několik hodin u počítače. Dbejte proto na ergonomii vašeho pracovního místa:

  • Ergonomická zdravotní židle: Poskytne vám dostatečnou oporu pro záda, zejména když si ji nastavíte podle svých potřeb.
  • Polohovatelný stůl: Umožňuje střídání práce vsedě a ve stoje, což snižuje zátěž na páteř.
  • Podstavec na monitor: Zajistí optimální úhel hlavy při sledování obrazovky, abyste příliš nezakláněli hlavu, ale zároveň se nekřivili. Monitor by měl být umístěn v úrovni vašich očí.
  • Ergonomická myš: Pomáhá předejít karpálním tunelům a zánětům šlach na ruce.

Správné sezení spočívá v tom, že sedíte s rovnými zády, nohy jsou opřené o zem, mezi koleny a stehny máte úhel 90°, stejně tak pravý úhel svírají i lokty s předloktím.

Správná chůze: Čím začít?

Začněme od chodidel. Při správné chůzi došlapujeme na patu a postupně vedeme krok přes dopad středu chodidla až po špičku. Důležitá je i práce paží, které se pohybují volně podél těla. Hlava je vzpřímená, pohled směřuje dopředu.

Podpořit správnou chůzi můžete i vhodnou obuví. Příliš vysoké nebo úzké boty mohou vést k deformacím chodidel a bolesti zad. Doporučujeme volit obuv s dostatečně širokou špičkou a nízkým podpatkem. Stále populárnější jsou i tzv. barefoot boty, které simulují chůzi naboso a posilují svaly chodidel.

Související…

Běhat kvůli hubnutí je hloupost. Běh musí hlavně bavit
Kateřina Hájková

foto: Freepik

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí odstěhovat

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí...

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...