fbpx

Náš vztah k penězům zrcadlí, jak si sami sebe vážíme, říká psychoterapeutka 1 fotografie
Zdroj: Se svolením Ivety Šlapalové

Finance jsou víc než citlivé téma, kvůli kterému ztroskotal nejeden vztah. Co přístup k penězům vypovídá o naší sebehodnotě? O tom jsme si povídali s psychoterapeutkou Ivetou Šlapalovou.

Zveřejněno: 2. 11. 2024

Iveta Šlapalová je zkušená profesionální koučka, terapeutka, mediátorka a manažerka, která se specializuje na efektivní firemní leadership. Pomáhá vedoucím pracovníkům a odborníkům z různých oborů dosáhnout jejich plného potenciálu a úspěchu. Jako terapeutka spolupracuje s renomovaným portálem Terapie.cz, kde podporuje jednotlivce v jejich osobním růstu a duševní pohodě.

Právě tento portál nedávno uskutečnil průzkum zaměřený na vliv financí v partnerském soužití a celkovou pohodu. 

Výsledky pro mě nejsou až tak překvapivé, spíše je považuji za užitečné k uvědomění a k tomu, abychom s nimi pracovali i ve svém osobním životě. Jsem přesvědčena, že se v nich najde mnoho lidí. „Průzkum ukázal, že otázky financí přesahují rámec čistě praktické záležitosti – odrážejí naši sebehodnotu, pocit jistoty a úroveň otevřenosti ve vzájemné komunikaci mezi partnery,“ říká Iveta.

Říkáte, že náš přístup k penězům ukazuje hodně o naší sebehodnotě a sebedůvěře. O tom se moc neví a nemluví, že?

Dalo by se říct, že to není časté téma. Máme tendenci vidět peníze jako čistě praktickou záležitost, spojenou s příjmem a výdaji. Přístup k financím však reflektuje i hlubší aspekty osobnosti, jako je sebehodnota a sebedůvěra. Je to tedy důležitý aspekt našeho vztahu k sobě i ke světu, který bývá na povrchu neviditelný.

Můžeme být konkrétnější?

Náš vztah k penězům může zrcadlit, jak si sami sebe vážíme a jak si věříme. Když máme silnou sebehodnotu, přistupujeme k financím s větší jistotou a vnímáme peníze jako prostředek, nikoli cíl. Naopak nízká sebehodnota může vést k úzkostným vzorcům, jako je nadměrné spoření nebo impulzivní utrácení, kdy peníze buď přeceňujeme, nebo naopak podceňujeme jejich význam.

Nízká sebedůvěra může způsobit, že člověk podceňuje své schopnosti, což může vést k tomu, že si neřekne o odpovídající odměnu, nebo přehlíží příležitosti, protože si na ně prostě nevěří. Toto vnitřní nastavení tak může být překážkou na cestě za úspěchem obecně.

Můžeme uvést pár příkladů? S jakými nejčastějšími motivy se setkáváte v praxi?

Jistě. A berte to opravdu prosím jako příklady, protože takových příkladů může být velké množství. Uvedu tedy, s čím se nejčastěji setkávám přímo já:

Velmi spořivý člověk: Tito lidé mohou mít podvědomý strach ze ztráty a jejich šetřivost může být spojena s nízkou sebedůvěrou v to, že by dokázali peníze znovu získat. Vnímají finanční jistotu jako svoji ochranu, a to jim dává pocit bezpečí.

Impulzivní utrácení: Tito jedinci často používají peníze jako způsob, jak dosáhnout okamžitého uspokojení, nebo dokonce jako prostředek k naplnění vnitřní prázdnoty. Utrácení jim přináší momentální a krátkodobý pocit hodnoty nebo uznání, ale dlouhodobě se mohou cítit nespokojení v některé oblasti svého života.

Za čím se ženeme, když se ženeme za penězi?

Často se za penězi ženeme kvůli potřebě jistoty, uznání nebo kontroly. Mnoho lidí věří, že peníze jim dodají pocit vlastní hodnoty nebo štěstí obecně, který postrádají. Žene nás také pocit, že dosažení určitého finančního statusu nám poskytne vnější potvrzení naší hodnoty. Pozor, ale… To, že lidé chtějí vydělávat více peněz, není vůbec špatně. Vydělávat peníze je v pořádku, pokud to děláte s vědomím, že peníze jsou nástroj, který vám umožňuje žít lepší život, zabezpečit rodinu nebo realizovat své sny. Důležité je mít zdravý vztah k penězům a nenechat se jimi ovládat.

Jak se na sebedůvěře a sebehodnotě projeví, když máme nadstandardní finanční zajištění? Uvádíte, že se může pojit i s pocity viny? S čím dalším?

Nadstandardní finanční zajištění může posílit sebedůvěru tím, že poskytuje pocit svobody a jistoty. Na druhou stranu může ale také vést k pocitům nejistoty – například obavy, že o tyto prostředky přijdeme, nebo že si je „nezasloužíme“ a že si dál musíme zachovávat vysoký standard, a jestli to v budoucnu vůbec zvládneme.

Pokud jste ve vztahu, promluvte si o tom, jak chcete peníze společně spravovat. Otevřená komunikace může předejít mnoha konfliktům, a to nejen těm o financích.

Zároveň peníze asi neznamenají rovnítko s naší sebedůvěrou a sebehodnotou, že?

Přesně tak. Peníze a sebehodnota nejsou jedno a to samé. Je možné mít vysokou sebedůvěru bez nadměrného finančního zajištění, a naopak. Peníze jsou prostředkem a mohou reflektovat některé aspekty našeho sebevnímání, ale samotné peníze nevytváří opravdovou sebehodnotu.

Člověk se ale i kvůli nedostatku sebedůvěry také třeba k penězům nedostane, je to tak? Nedokáže si říci o víc peněz…

Ano, nízká sebedůvěra může způsobit, že člověk podceňuje své schopnosti, což může vést k tomu, že si neřekne o odpovídající odměnu, nebo přehlíží příležitosti, protože si na ně prostě nevěří. Toto vnitřní nastavení tak může být překážkou na cestě za úspěchem obecně.

Jak peníze ovlivňují naše vztahy?

Peníze vztahy ovlivňují, jsou výraznou složkou našich životů. Ve vztahu mohou rozdílné finanční přístupy vést k napětí – například, pokud jeden partner více šetří, a druhý více utrácí. Peníze mohou měnit dynamiku vztahu, kdy jeden partner cítí větší odpovědnost nebo moc, a to může ovlivnit rovnováhu ve vztahu. Finanční rozdíly mezi partnery mohou vést k frustraci. Ve vztazích máme ale úžasný nástroj, který pomáhá, a to je otevřená komunikace.

Měla byste pár praktických rad, jak si vybudovat zdravý přístup k penězům?

Lepší je samozřejmě bavit se o konkrétních situacích a lidech, protože každý z nás to má jinak. Přesto mám pár obecných doporučení:

  • Sledujte, kam peníze každý měsíc odcházejí. To vám pomůže lépe pochopit, jak hospodaříte, a kde byste případně mohli ušetřit.
  • Ať už chcete našetřit na dovolenou nebo splatit dluh, určete si konkrétní částku a pravidelně si na ni odkládejte.
  • Pokud jste ve vztahu, promluvte si o tom, jak chcete peníze společně spravovat. Otevřená komunikace může předejít mnoha konfliktům, a to nejen těm o financích.
  • Když máte pocit, že vaše práce stojí za víc, řekněte si o víc. Připravte si dobré argumenty a vyhněte se ultimátům, spíše zdůrazněte svůj přínos a ochotu.
  • Najděte si něco, co vás baví, a nemusí to stát moc peněz: Někdy se můžeme cítit šťastnější, když investujeme namísto peněz čas do zážitků nebo aktivit, které nás naplňují, místo abychom utráceli za věci, které nám přinesou jen dočasnou radost.

Průzkum portálu Terapie.cz ukázal:

+ Pro 6 z 10 párů byly finance někdy příčinou hádek.

+ Každý pátý vztah kvůli financím dokonce ztroskotal.

+ Skoro pětina lidí už někdy zažila pocit, že musí zůstat se svým protějškem kvůli penězům.

+ Více než polovina jedinců vnímá dopad financí na harmonii ve vztahu.

+ U 44 % českých párů vydělává jeden z partnerů výrazně více.

+ Každý druhý se o penězích ve vztahu baví až několikrát měsíčně.

Zdroj terapie.cz

Související…

Bohatství je hlavně o návycích. Chce to disciplínu, říká Eva z Investování pro holky
Simona Kožuchová

foto: Se svolením Ivety Šlapalové, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...