fbpx


Pondělní rozcvička: Máslo, prachy, svoboda, jak se to rýmuje 1 fotografie
Midjourney / Zdeněk Strnad

Pravidelný komentář Zdeňka Strnada na rozjezd týdne

Zveřejněno: 18. 11. 2024

Znáte Heidi Sherrardovou? Ne? To je paní, která denně sní několik kostek másla, protože prostě musí. „Sním minimálně dvě másla denně. Miluji ho čerstvé, bez ničeho. Ta chuť je opojná. Ale se šlehačkou je to také delikatesa.“ Heidi tak obchází americké supermarkety, když cena vyletí nahoru, utratí za máslo ranec. Její oblíbenou pochoutkou je máslo se šlehačkou a krémem s příchutí tyčinky Mars.

@ihateveg.com #butter #butterlovers #fyp #foryourpage ♬ original sound - Hides

Máslo se v Česku těší až posvátné úctě. Podobně jako 17. listopad, svátek svobody. A co je mírou svobody? Možnost cestovat? Volit, koho chceme? Projevovat své názory, aniž by nám hrozilo, že nás zavřou do vězení? Ale kdeže. Jedním z největších indikátorů je právě cena másla. Kdyby Heidi bydlela v Česku, utratila by teď za máslo měsíčně o 1200 korun více. Průměrnému Čechovi se zdraží měsíční náklady o celých 20 korun (konzumujeme asi 15 gramů másla denně). Před půl rokem stálo máslo v supermarketu v akci 40 korun, dnes stojí 60 korun. Což je důkaz toho, že demokracie nefunguje, zase nám lhali a Fialo, odstup.

O problémech s výživou píše Flowee často a máme proč. 60 procent Čechů trpí nadváhou, čtvrtině dětí způsobuje obezita závažné problémy. Když to s máslem (nebo s jakýmikoli tuky) přeháníte, budete nejen tlustí, ale je větší pravděpodobnost, že dostanete cukrovku, infarkt nebo mrtvici. Drobnosti jako fakt, že nevyjdete schody do čtvrtého patra a že se budete při sexu potit jako v sauně, vynechávám. Máslo je na druhou stranu extrémně chutná záležitost, jeho důležitost také podtrhuje fakt, že se jedná o strategickou surovinu – až tak strategickou, že ji uchováváme 400 tun v utajeném skladu. Co kdyby se náhodou vláda rozhodla vyhlásit druhé Vánoce, a museli jsme každý napéct o deset krabic cukroví více?

Mám pro vás ale tři zprávy, všechny jsou dobré (když se nám blíží ten advent). Máslo je oproti roku 1989 pořád velmi levné, v přepočtu na průměrný plat stojí ani ne polovinu. „Zatímco v roce 1989 stačila průměrná mzda na nákup zhruba 79 kilogramů másla, tak v roce 2024 je možné za průměrnou mzdu koupit 203 kilogramů másla, což je nárůst o 156 procent. I přes růst cen másla v posledních týdnech je tak stále možné koupit za průměrné výdělky podstatně více než v roce 1989 před sametovou revolucí,“ píšou Seznam Zprávy. Za druhé: po Vánocích máslo zase zlevní, tak jako každý rok. A za třetí: v malém množství máslo zdravým lidem neškodí, a když si jednou za rok o Vánocích naložíte talíř rohlíčků a vosích hnízd a celý ho sníte, vůbec nic se vám nestane. Sice utratíte o 20 korun za měsíc na osobu víc, ale vždyť jsou přece Vánoce… 

Hezké pondělí!

foto: Midjourney / Zdeněk Strnad, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...