fbpx

Ona si věří, ona to dá! Mluvte k sobě ve třetí osobě a vaše výkony budou maximální 2 fotografie
zdroj: Shutterstock

Chcete se zlepšit, naplno se koncentrovat a podávat maximální výkony? Mluvte k sobě, jako byste mluvili ke svému příteli. Bylo totiž prokázáno, že se tak člověk lépe soustředí a má lepší výsledky.

Zveřejněno: 8. 6. 2023

Od teď už tedy žádné „já to zvládnu“, teď už jen „Jarda/Jaruna to zvládne“. Tím, že k sobě budete mluvit ve třetí osobě, totiž podle vědců získáte větší odstup od situace a v případě nějakého problému budete schopni ho rychleji vyřešit.

Získejte náhled na vlastní problém

Často se stává, že přátelům dokážeme poradit ve složitých životních situacích a sami pak selháváme. Čím to je? Podle Ethana Krosse, profesora psychologie z University of Michigan, a jeho kolegů je to tím, že když radíme sami sobě, nemáme dostatečný náhled na problém. V tom nám může pomoct právě to, že k sobě budeme mluvit ve druhé nebo třetí osobě. Díky tomu dostaneme dostatečný odstup od situace a podáváme pak subjektivně i objektivně lepší výkony.

Instruktážní samomluva pomáhá při parkování

Když sami sobě popisujete, co děláte, je to samomluva instruktážní. Když se povzbuzujete k tomu, abyste zvládli nějaký úkol, jde o formu motivační. Vědci z University of Teheran zase zkoumali, jaký vliv mají tyto dva druhy samomluvy na hráče basketbalu.

Když si při vyslovení názvu předmětu představíme ten předmět v mysli, urychlíme jeho nalezení mezi ostatními věcmi.

Instruktážní způsob měl dobrý vliv na úkoly spojené s přesností a načasováním. Obecně by se tedy dalo říct, že je dobré ho používat u úkolů, kdy je potřeba se na něco soustředit, vymýšlet strategii apod. Například tedy při parkování, vaření podle receptu nebo skládání nábytku. Motivační forma pomáhala zlepšit rychlost a sílu. Jinými slovy vám pomůže, až budete dobíhat tramvaj.

Pojmenujte to, co hledáte

Když budete bloudit po obchodě a hledat například okurky, pomůže vám, když si sami pro sebe řeknete, co hledáte. Najdete pak tu věc rychleji. To zjistil Gary Lupyan z University of Wisconsin-Madison spolu s dalšími výzkumníky pomocí několika studií. Podle jejich hypotézy zpětné vazby si totiž při vyslovení názvu předmětu představíme předmět v mysli, a tím urychlíme jeho nalezení mezi ostatními věcmi. Pokusné osoby například v jednom z výzkumů G. Lupyana měly hledat obrázek banánu mezi dvaceti jinými obrázky. Ti lidé, kteří před hledáním vyslovili sami pro sebe slovo „banán“, našli obrázek rychleji oproti ostatním.

karambola shutterstock 555121738

Nechceme vás podceňovat, ale pro případ, že byste nevěděli – tak toto je karambola. (zdroj: Shutterstock)


Víte, jak vypadá karambola?

Tento „fígl“ má však jednu vadu – nefunguje, když nevíme, co si máme představit. Pokud bychom tedy v obchodě hledali karambolu a nevěděli, jak vypadá, tak nám vyslovení jejího jména nahlas vůbec nepomůže. Gary Lupyan říká: „Samomluva pomáhá především tam, kde je potřeba se soustředit na nějaký úkol a kde je možné, že by vás mohlo něco vyrušovat. Mluvení k sobě zvyšuje koncentraci a při úkolech, které jsou rozdělené do více kroků, pomáhá udržovat pozornost.“

Související…

Autopiloti mají eliminovat lidské chyby. Lze jim ale věřit?
František Mašek

 

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...