fbpx

Zveřejněno: 23. 3. 2017

V poslední době je často skloňovaným psychologickým termínem „sebeláska". A ne, nebojte, není sobecká. Naopak umožňuje mít vůbec nějaký pozitivní vztah s druhými.

Pro mnoho lidí však zní cíl mít se rád bez podmínek a omezení jako utopie. Přitom pro začátek stačí uvědomit si, že jsme se všichni narodili jako jedineční a mysl nás všech byla svobodná. Veškerá omezení a pravidla jsme se sami rozhodli přijmout a respektovat nebo je vyznávali naši rodiče a my jsme je v dětství, často nevědomě, přejali od nich.

Vztah k sobě ovlivní spokojenost

Je důležité si uvědomit, že v dospělosti mají na naše vlastní myšlení vliv pouze skutečnosti, kterým věnujeme nebo jsme v minulosti věnovali svoji pozornost. Vše ostatní má už minimální efekt. V našem mozku se vytváří pozitivní nebo negativní vazba ke skutečnostem, na které jsme se soustředili. A současně se tvoří propojení také na nějakou podobnou stávající uloženou informaci.


A je to právě toto vytváření vazeb, které má moc ovlivňovat naše názory. Vliv dané informace na naše rozhodování roste s počtem vzniklých vazeb a zásadní dopad má takzvaná emoční vazba, tj. propojení uložené informace s faktem, zda danou informaci vnímáme jako negativní nebo pozitivní.

lamp 432248 1280

Těžká změna

Mnohem snazší, než si chtít okolí vymalovat podle vlastních představ, je změnit svůj postoj k dané informaci a v zásadě tak upravit  její vliv na náš život.

Životní rovnováha není zas až tak složitá rovnice o mnoha neznámých. Spíše se skládá z osobních hodnot na jedné straně a našich přesvědčení ovlivňujících chování na straně druhé. A naším úkolem je udržovat ručičky vah na obou stranách příliš nevychýlené.

První krok 

life saving swimming tube 737370 640

Tato cesta samozřejmě není lehká, protože každý člověk je naprogramovaný k tomu, aby vinu vždy hledal nejdříve u sebe a až pak ve svém okolí. Začít musíme postupným zvědoměním vlastních osobních hodnot a také je důležité změnit vztah k vlastním přesvědčením.

Náš mozek je úžasný navigační nástroj. Dokáže každého z nás směřovat ke spokojenosti. Stačí si jen vytrvale všímat jeho každodenní zpětné vazby. Dobrá nálada znamená, že jednáme v souladu se svými osobními hodnotami. Ta špatná je následkem toho, že konáme naopak v rozporu se svým osobním přesvědčením.
Zdá se Vám to až příliš jednoduché? Je tomu opravdu tak. Zkuste sami sebe začít pár dní pozorovat a změna možná přijde úplně sama. Když znáte svá přesvědčení i osobní hodnoty, je totiž reálné dosáhnout životního equilibria a stát se úspěšnými a zároveň spokojenými.

Čtěte také: Jak získat rovnováhu.

Zdroj: Náhoda.com, Foto: Pixabay

 

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...