fbpx

Hemoglobin je klíčový protein v našem těle, který hraje zásadní roli v transportu kyslíku z plic do tkání a odstraňování oxidu uhličitého zpět do plic. Jeho optimální hladina je nezbytná pro správné fungování organismu. Nedostatek naopak způsobuje únavu, chudokrevnost i další zdravotní komplikace. Pojďme si na něj posvítit.

Zveřejněno: 6. 1. 2025

Na slovíčko: Co je to hemoglobin?

Hemoglobin (Hb) je červené krevní barvivo obsažené v erytrocytech (červených krvinkách). Skládá se ze čtyř globinových řetězců, z nichž každý obsahuje hemovou skupinu s atomem železa, který váže kyslík. Tímto způsobem hemoglobin zajišťuje přenos kyslíku z plic do tkání a odstraňování oxidu uhličitého z tkání do plic. Díky hemoglobinu je také naše krev červená, protože obsahuje ionty železa.

TIP: Věděli jste, že ne všechna zvířata mají červenou krev? Někteří mořští měkkýši či klepítkatci využívají pro přenos kyslíku hemocyanin, který obsahuje místo železa měď. To způsobuje modrou barvu jejich krve.

Jaké jsou optimální hodnoty hemoglobinu?

Doporučená hodnota hemoglobinu se liší v průběhu života, záleží ale také na pohlaví. U zdravých jedinců se pohybuje:

  • Muži: 135–175 g/l
  • Ženy: 120–168 g/l
  • Těhotné ženy: minimálně 110 g/l

Hodnoty pod těmito úrovněmi mohou signalizovat anémii (chudokrevnost), zatímco zvýšené hladiny mohou naznačovat polycytémii nebo jiné zdravotní komplikace. Vždy hodnoty hemoglobinu konzultuje se svým lékařem, který v případě komplikací navrhne další řešení.

Jak zjistit hladinu hemoglobinu

Hladinu hemoglobinu zjistíte prostřednictvím krevního testu, který je součástí běžného krevního obrazu. Tento test lze absolvovat u praktického lékaře (pojišťovny většinou proplácí rozbor krve v rámci preventivní prohlídky), v hematologických ambulancích nebo v laboratořích nabízejících diagnostické služby. Některé laboratoře umožňují samoplátcům nechat si vyšetřit krev i bez doporučení lékaře. Hodnoty hemoglobinu ale zjistíte také v případě, že darujete krevní plazmu.

Při darování krevní plazmy je totiž důležité mít dostatečnou hladinu hemoglobinu, aby byl zajištěn bezpečný odběr. Před každým odběrem se proto kontroluje krevní obraz včetně hodnot hemoglobinu, aby se ověřilo, že dárce má dostatek červených krvinek.

TIP: Pokud o darování krevní plazmy teprve uvažujete, mrkněte na stránky Amberplasma.cz, kde zjistíte více informací o celém procesu dárcovství, odběru i odměnách pro dárce.

Co s nízkou hladinou hemoglobinu?

Pokud máte nízkou hladinu hemoglobinu, můžete ji po konzultaci s lékařem zvýšit následujícími způsoby:

  • Strava bohatá na železo: Konzumujte červené maso, vnitřnosti, listovou zeleninu, ořechy a luštěniny.
  • Příjem kyseliny listové: Nachází se v celozrnných obilovinách, avokádu a brokolici. Lze ji ale suplementovat zvlášť ve formě doplňků stravy.
  • Doplňky stravy: Užívání železa a vitamínu B12 může pomoci zvýšit hladinu hemoglobinu.
  • Vitamín C: Zlepšuje vstřebávání železa; zdrojem jsou citrusové plody, paprika, kiwi a další.

Vyvarujte se nadměrné konzumace látek, které mohou blokovat vstřebávání železa, jako je kofein a vápník.

Důležité je ale také zjistit, proč je vaše hladina hemoglobinu nízká. Může být způsobena nedostatkem železa (často u žen během menstruace), chronickými nemocemi (selháním ledvin či zánětlivými onemocněními), nedostatkem vitamínu B12 a kyseliny listové nebo nadměrným krvácením při úrazu či v vlivem vředů či hemeroidů.

Dejte pozor i na zvýšené hladiny hemoglobinu

Ani zvýšené hladiny nejsou pro správné fungování těla optimální. Mohou zahušťovat krev a zvyšovat tak riziko trombózy. V takovém případě se doporučuje zvýšit příjem tekutin a konzultovat stav s lékařem.

TIP: Pokud chcete nasát více informací o hemoglobinu, můžete mrknout i na populární animovaný seriál "Byl jednou jeden život", kde je hemoglobin představen prostřednictvím postav Hemo a Globin, které vysvětlují funkci tohoto proteinu v lidském těle. Díl “Krev” najdete na stránkách České televize k on-line přehrání.

Související…

Srdce pod tlakem. Často na něj „útočí“ geny, hormony i špatné návyky
Externí článek

foto: Freepik, zdroj: Externí článek

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...